REFLEKSJON: Hvit snø og is reflekterer solstrålene. Når isen blir borte, vil mer av sollyset og varmen absorberes og bdira til enda varmere atmosfære. Foto: NASA

Økt issmelting forsterker klimaproblemene

Snø og is smelter stadig raskere, og dette forsterker klimaproblemene på jorden. Dette vil påvirke livsvilkårene for 1,4 milliarder mennesker, viser en ny FN-rapport.

Tromsø (NTB): Reduksjonen i verdens samlede ismasse får sterke globale virkninger.

Den hvite kappen reflekterer 80-90 prosent av solstrålene, mens åpent hav og land absorberer varmen fra sola.

Nedsmeltingen fører til mer åpent hav og land, heter det i rapporten «Global outlook for ice and snow», som ble presentert under markeringen av Verdens Miljødag i Tromsø mandag.

– Ubehagelig terreng

– Jo mer vi får vite, desto mer ser vi inn i et ubehagelig terreng. Kunnskapen i denne rapporten bringer klimautfordringene nærmere enn noen liker. Ismassen i fjellene i USA vil reduseres med 50-70 prosent og få store virkninger for vanntilførselen i det viktige vannsystemet rundt elva Columbia, sa lederen for FNs Miljøprogram (UNEP), Achim Steiner, da han la fram rapporten.

Verst rammet

Men det er i Asia flest mennesker blir påvirket av den raskt økende avsmeltningen. Her blir 40 prosent av verdens samlede befolkning rammet av den forsterkede smeltingen. Både i Sentral-Asia, Peru og Chile finnes store vannsystemer som utelukkende består av smeltevann.

De nærmeste 20-30 årene vil vannmengden kunne øke dramatisk. Etter dette kommer tørken, heter det i rapporten.

Bekymret Bjørnøy

Miljøvernminister Helen Bjørnøy (SV) er bekymret.

– Vi har startet en akselererende prosess som vi ikke kjenner utfallet av. Dette kan bare bli møtt med politisk handling. Den industrialiserte delen av verden er nødt til å ta en lederrolle i å redusere utslippene, sier Bjørnøy.

Utbredelsen av snødekket på land på den nordlige halvkule i mars-april er redusert med 7 til 10 prosent de siste 30 til 40 årene. Hastigheten i reduksjonen av isen på Grønland er doblet i løpet av de to til tre siste årene.

– Avsmeltningen på Grønlandsisen er doblet i løpet av få år, og raskere enn de mest pessimistiske klimaprognosene. Dermed har vi mistet evnen til å spå om hva som vil skje med innlandsisen, sier Pål Prestrud. Han er redaktør for rapporten der nærmere 70 klimaforskere har bidratt. (©NTB)

Annonsere?

Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Tore Stensvold

– Hva vil du bli husket for, Stoltenberg?

Adm. dir. Jan Fredrik Meling i Eidesvik Offshore kritiserer statsministeren for middelmådighet. Les mer

Prestisjeprosjektet i mål

Foto: Espen Zachariassen Fire år på overtid er staten i havn med avtaler som for alvor skal sette fart på nettbaserte offentlige tjenester. Les mer

Slår ny giftalarm

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Nye miljøskadelige stoffer har erstattet gamle synder. Norconsult advarer mot manglende kartlegging. Les mer


Her er forskerne vi tilbyr FNs Klimapanel

Foto: Kjetil Malkenes Hovland Norge skal bidra med klimaforskere til den neste store klimarapporten fra FNs Klimapanel. Se listen over de 80 forskerne som kan bli med i arbeidet. Les mer

På sporet av bedre batterier

Illustrasjonsfoto: Colourbox Litiumsulfid er svaret, ifølge forskere ved Stanford University. Les mer

Vestlandet får egne strømpriser

Foto: Richardsen, Tor Olje- og energiministeren ønsker seg bare ett. Men fra i dag har Norge fem markedsområder for kraft. Les mer

Modulkontrakt på 120 millioner

Foto: Moelven Moelven Byggmodul har fått storkontrakt i Canada. Les mer




Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Aktuelt

Her bygges 1101 vindmøller

Foto: Svevind AB Den svenske regjeringen har godkjent utbygging av en gigantisk vindpark.
Les mer

Vil ha høyere strømpris på luksusforbruk

Foto: Kjetil Malkenes Hovland SV vil at det skal koste flere øre per kWh å varme opp et badebasseng enn å koke opp en kjele.
Les mer

CO2-problemer på Snøhvit

Foto: Helge Hansen/Statoil Statoil klarer ikke å lagre all CO2-en fra Snøhvit.
Les mer

Dødens ingeniører

Foto:  © Thüringisches Hauptstaatsarchiv Weimar De var helt vanlige ingeniører. De var verken jødehatere eller nazister. Likevel bygget de produksjonslinjer for tilintetgjørelse.
Les mer

To av tre vil helst ha ingeniører

Foto: Dag Yngve Dahle Ikke alle vil ha sivilingeniører, viser tall fra NITO.
Les mer
Årets ingeniørbragd

Årets ingeniørbragd

Her kan du lese om vinneren av Ingeniørbragden 2009.

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 04 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
Fokus 03 10 Kunnskapsnasjon
Tema 02 10 Klynger
Tema 01 10 Kilowatt
Tema 10 09 Hordaland
Fokus 03 09 Jobb og helse
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.