– FM-radioene må kastes om seks år
Regjeringen kunngjør i dag at FM-båndet stenges i 2017.
Av NTB Publisert: 04.02.2011 kl. 07:42
Det finnes minst 15 millioner FM-radioer i Norge. Om seks år vil de være ubrukelige. DAB overtar.
Ifølge Aftenposten kommer regjeringen i dag til å foreslå slukking av FM-nettet i 2017.
Kravet
Dette er i tråd med radioselskapenes krav, slik Teknisk Ukeblad meldte før nyttår:
Konkret dato
Ifølge avisen skal regjeringen i dag legge fram en stortingsmelding om digitalradio, og meldingen vil varsle en konkret dato når FM-båndet skal skrus av.
Særlig NRK har presset på for å få en endelig dato. Ifølge NRK gir DAB bedre og mer stabil lyd. Men politikernes problem er at folk i liten grad har sett noen vits i å kjøpe DAB-radioer.
Foreløpig er det kun solgt 300.000 DAB-radioer.
TEST: Radioduellen
Det er dessuten utviklet en ny og bedre versjon som kalles DAB+. Imidlertid er det kun nyere DAB-radioer som kan ta inn DAB+-signaler.
Les også: – Radio-Norge taper med utsetting av DAB
Både DAB og DAB+
Aftenposten mener en trolig løsning i Norge blir at man sender DAB og DAB+ parallelt, slik at også de som har kjøpt DAB-radioer allerede, fortsatt kan bruke disse.
I Storbritannia kunngjorde politikerne først at FM-båndet skulle stenges i 2015, men de har siden fjernet datoen og overlatt alt til bransjen selv.
IKT Norge: – DAB-nettet er fullt
Mer om saken:
- DAB kan bli en politisk belastning
Del på Facebook:
Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr!
















