Hurra for skandalen

KOMMENTAR: Privat politi er uproblematisk for justisdepartementet, men det ble rabalder da de ikke fikk surfe porno i fred.

Personvern er ikke enkelt. Det er et ord som slenges ut i hytt og vær, og det misbrukes ikke rent sjeldent. Alle er for personvern, og det er ingen som med viten og vilje går inn for å sabotere folks rett til et privatliv.

Kommentar: Paranoide bursdagsbarn

De siste dagene har Forsvarets sikkerhetstjeneste (FOST) vært i både politikerne og medienes søkelys etter mistanke om ulovlig overvåkning av statsministeren, departementene og kongen.

TV2.no: Kripos etterforsker Forsvarets sikkerhetstjeneste

Kjempeskandale?

Kripos etterforsker saken, og sier de har «skjellig grunn til mistanke», mens politikerne bruker ord som «kjempeskandale».

Det har de i utgangspunktet god grunn til ettersom det nesten ikke er grenser for hva man kan finne ut om en person ved å overvåke vedkommendes databruk.

Kommentar: Slik kan vi spionere på Jens Stoltenberg

Når det attpåtil er snakk om statsministeren og departementene, kan en slik overvåkning også avsløre svært mye sensitiv informasjon som kan være til skade for alt fra rikets sikkerhet til politiske beslutninger og konkurransespørsmål i næringene.

Pinlig klimaks

Overvåkningsskandalen er enten i ferd med å nå sitt klimaks nå, eller så er saken allerede på vei ned. Det har nemlig kommet frem at alarmen ble slått etter at FOST rapporterte om pornosurfing i justisdepartementet.

NRK.no: Porno utløste overvåkningsalarm

Mer pinlig enn dette blir det ikke, og da snakker vi ikke om pinlig for vedkommende som har kost seg foran PC-en på kontoret sitt. Dette er pinlig for politikerne som «endelig» våknet opp i forhold til personvernsutfordringene på internett.

Kommentar: Hvor er politikerne?

Hemmelig privat politi

Etter å ha gjemt seg unna i årets største personvernskandale, på tross av at Datatilsynet gjentatte ganger har bedt politikerne komme på banen, har ikke politikerne ønsket å ha noen mening om hvorvidt det er greit å la et privat advokatselskap få kreve utlevering av privat IP-informasjon - uten å gå via politiet.

Teknisk Ukeblad: Etterlyser politikerne i piratsak

Saken er overlatt til Datatilsynet, som har gitt advokatfirmaet Simonsen midlertidig konsesjon, til Post- og teletilsynet som i et vedtak har åpnet for privat utlevering av informasjonen, og til rettsapparatet som nå har holdt kjennelsen i saken hemmelig i over en måned.

Kommentar: Hemmelig vedtak om trojansk hest

Politikerne har fortsatt ikke kommet på banen, og idag skal Datatilsynet møte advokatfirmaet Simonsen for å diskutere om de skal få videreført sin «midlertidige» konsesjon for tredje gang.

Teknisk Ukeblad: Vil overvåke flere fildelere

Dersom Datatilsynet forlenger konsesjonen, blir personvernskandalen komplett. I så fall er det bare å forberede både politikere og resten av befolkningen på å stålsette seg for noen «interessante» overvåkningsskandaler i tiden fremover.

Personvernets fremtid

Har personvernet noen fremtid?

«Selvfølgelig har det en fremtid. Liksom pandaen utvilsomt vil overleve i zoologiske haver rundt om i verden.»

digi.no: Har personvernet noen fremtid?

Georg Apenes i Datatilsynet har fått spørsmålet mange ganger, og han svarer godt, selv om det neppe er svaret noen av oss vil høre.

Leker valgkamp på nett

Politikerne lovpriser internett, og kappes om å være best på Facebook, Twitter, blogger, YouTube og andre internettjenester. Valget skal vinnes på nettet, sier de. Om ikke nå, så ihvertfall i det neste valget.

Aftenposten: Politisk YouTube-feber i Oslo

Alt ligger tilrette for et internett som endelig får forløst sitt potensiale, og blomstre til å bli noe mer enn bare en spennende kommunikasjonsplattform med noen morsomme teknologier. Vi ser nå starten av et internett der teknologien endelig går fra å være et mål i seg selv, til å bli et middel på vei til samfunnets mange store ambisiøse mål.

Det spørs likevel om vi får oppleve det, og når politikerne nå plutselig hyler ut sin frustrasjon over Forsvarets overvåkning, er det litt pussig.

FOST har tilsynelatende ikke gjort mer enn hva politikere i Norge og andre land åpner for, når de enten vedtar eller lukker øynene for Datalagringsdirektiv, FRA- og Ipred-lovgivning, eller privat konsesjon og utlevering av IP-info.

Overvåkningsskandale?

Det er både galt og farlig å avvise skandalen på dette tidspunktet, men det er verdt å bruke litt tid på å tenke vi hittil vet om saken.

Forsvaret mener det ikke har blitt gjort noe ulovlig, men er glad for at saken etterforskes. Dessuten har forsvarsministeren gjort det klart at «FOST skal monitorere datatrafikken, men har ikke lov til å overvåke innhold».

TV2.no: - FOST har ikke lov til å overvåke innhold

Det å «monitorere datatrafikken» betyr i praksis at FOST skal passe på at at statsministeren og departementene ikke får PC-ene sine infisert med ondsinnet programvare som for eksempel kan sende konfidensiell informasjon ut til spioner ute på nettet.

Det er både en legitim og nødvendig oppgave, og undertegnede mener det ville vært en enda større skandale dersom det ikke var noen som gjorde dette for å beskytte våre folkevalgte og den sensitive informasjonen de sitter på.

Porno eller trojaner?

Pornosurfingen til vedkommende i justisdepartementet faller inn under mistenkelig datatrafikk som det er god grunn til å sjekke ut. Det kunne jo tenkes at det var en trojaner installert på maskinen som sendte sensitiv data til adressen, uten at vedkommende visste det.

Problemet i denne saken, og i alle andre saker som involverer «monitorering» og «overvåkning», er at skillelinjene er veldig utydelige. Dersom man har tilgang til å monitorere datatrafikken, har man også tilgang til å overvåke den. Det kunstige skillet er bare et spørsmål om tillit og kontrollrutiner.

Det er derfor fortsatt usikkert om dette er en overvåkningsskandale eller et eksempel på gode rutiner.

Personvernskandale(r)

Det eneste som er sikkert, er at personvern og internett er en vanskelig kombinasjon. Politikerne bør ta seg tid til å sette seg skikkelig inn i problemstillingene. Vedtakene som gjøres i år, vil få store konsekvenser for landets fremtid.

Kommentar: Internett blir en flopp

Potensielle personvernskandaler står i kø, og denne mulige overvåkningsskandalen kan være vekkerklokken som landets søvngjengere trenger for å våkne.

Vi trenger ingen konspirasjonsteori. Det meste kan forklares med idioti.

Personvernkommisjonen: Personvern i det digitale samfunnet (PDF)


Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + flott Fairtrade T-skjorte for kun 1440 kr! Bestill nå!

Illustrasjonsfoto: colourbox.com

– Global oppvarming ikke til å ta feil av

Den amerikanske atmosfæreadministrasjonens siste klimarapport kom onsdag. Les mer

Ubåt kan ha bulket supertanker

Foto: HO Fortsatt uklart hvordan det japanske tankskipet ble bulket på åpent hav. Les mer


Ansetter igjen

Foto: ROBERT SORBO Volvo Aero ser slutten på finanskrisen. Les mer

BP-utblåsning påfører Statoil milliontap

Foto: Scanpix Oljekatastrofen i Mexicogolfen kan påføre Statoil et tap på minst 600 millioner kroner. Les mer

– Fremmed ballastvann truer kysten

Foto: Scanpix WWF frykter skade på det marine dyre- og plantelivet i Norge. Les mer

Enighet om reaktorfinansiering

Foto: ITER Organization ITER-landene har blitt enige om finansieringen av en reaktor til forskning på fusjonsenergi. Les mer




Abonner på IT-nyheter

RSS RSS-feed for IT finner du her: www.tu.no/rss/it

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Profilerte utstillere ONS2010

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

TEST: Samsung Galaxy S:
Du verden, for en telefon

Foto: Stein Jarle Olsen Den tøffeste telefonen vi noen gang har lagt fingrene på. Punktum.
Les mer

Vil ha statlige eliteskoler for realfag

Foto: Stein Jarle Olsen Med et fåtall statlig finansierte realfagsskoler går Fremskrittspartiet for en markant elitisering av realfagsundervisningen i Norge.
Les mer

Prisen på CO2-rensing:
Kina: 125 millioner – Mongstad: 5,6 milliarder

Foto: Mona Sprenger Kineserne har bygget et CO2-renseanlegg like stort som testsenteret på Mongstad. Kostnaden for dette anlegget var 125 millioner kroner.
Les mer

Frynsegodene folk vil ha

Foto: Sara Johannessen,/ Scanpix Gigantbonus? Ekstra ferie? Hushjelp? Dette er de mest ettertraktede frynsegodene.
Les mer

– Norge har nok ingeniører

Foto: Mesta/Bo Mathisen Oppsiktsvekkende funn fra Manpower. – Pussig, mener Tekna.
Les mer

Fikk du med deg

TEST: Samsung Galaxy S:
Du verden, for en telefon

Foto: Stein Jarle Olsen Den tøffeste telefonen vi noen gang har lagt fingrene på. Punktum.
Les mer

Vil ha statlige eliteskoler for realfag

Foto: Stein Jarle Olsen Med et fåtall statlig finansierte realfagsskoler går Fremskrittspartiet for en markant elitisering av realfagsundervisningen i Norge.
Les mer

Prisen på CO2-rensing:
Kina: 125 millioner – Mongstad: 5,6 milliarder

Foto: Mona Sprenger Kineserne har bygget et CO2-renseanlegg like stort som testsenteret på Mongstad. Kostnaden for dette anlegget var 125 millioner kroner.
Les mer

Frynsegodene folk vil ha

Foto: Sara Johannessen,/ Scanpix Gigantbonus? Ekstra ferie? Hushjelp? Dette er de mest ettertraktede frynsegodene.
Les mer

– Norge har nok ingeniører

Foto: Mesta/Bo Mathisen Oppsiktsvekkende funn fra Manpower. – Pussig, mener Tekna.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 11 10
Innsikt 11 10 Infrastruktur
Innsikt 09 10 Investering & Vekst
Innsikt 08 10 Kvalitet, sikkerhet & risiko
Innsikt 07 10 Teknologi Design Konstr.
Innsikt 06 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.