Staten må si nei til IE6-brukere

KOMMENTAR: I et åpent brev til fornyingsministeren skriver Anders Brenna at Røys må si nei til å bruke skattepenger på støtte for Internet Explorer 6.

Kjære fornyingsminister Heidi Grande Røys, internett trenger din hjelp.

Store deler av nett-Norge deltar nå i en felles aksjon for å få brukere til å oppgradere sin nettleser hvis de fortsatt bruker Internet Explorer 6.

Problemet

Internet Explorer 6 er en gammel og utdatert nettleser. Den ble lansert i 2001, da fokuset på å følge standarder var tilnærmet fraværende. På tross av at Microsoft har kommet med nyere versjoner siden den gang er den fortsatt mye brukt. Det skaper dyrt merarbeid for webutviklere på prosjekter i både privat og offentlig sektor.

Til syvende og sist går dette utover oss alle. Nye nettbaserte løsninger som kan forenkle vår hverdag, som kan gi bedrifter effektiviseringsgevinster og som er nødvendig for å fornye offentlig sektor blir forsinket og mye dyrere enn nødvendig.

Staten må si nei

Som fornyingsminister med ansvar for blant annet å fornye offentlig sektor må du på banen. Du må gjøre det helt klart at offentlige nettprosjekter ikke skal bruke tid og skattepenger på å tilpasse nye offentlige nettsider til brukere som surfer nettet med Internet Explorer 6.

Et slikt vedtak vil sende et kraftig signal til de som holder igjen, samtidig som det ikke skaper et problem som plutselig må løses. Det er ikke snakk om å aktivt stanse brukere som på død og liv bruker IE6, men å starte arbeidet og sende et signal om at det blir slutt på å bruke dyrbar tid på de som nekter å oppgradere.

Dersom du får staten til å gå foran med et godt eksempel, blir det lettere for private bedrifter å gjøre det samme etterpå.

Utfordringer

Noen privatpersoner vil få problemer, men en enkel lenke til en oppgradering lik den som store deler av nett-Norge nå bruker vil løse det.

Utfordringen blir størst for de som besøker nettstedene fra jobben, hvis IT-sjefen har standardisert på Internet Explorer 6.

Det er flere grunner til at mange har gjort det, og det er ikke gjort over natten å løse oppgradere når man har mange systemer som regelrett krever Internet Explorer 6. Dette er en problemstilling vi anerkjenner, og som IE6-kampanjen jobber for å løse. Vi vet at det vil ta tid å få bedrifter, kommuner og statlige etater bort fra Internet Explorer 6, men vi tror at du kan bidra ved å ta en viktig beslutning på vegne av offentlige fornyingsprosjekter.

Ikke anti-Microsoft

Dette er ikke en kampanje mot Microsoft, selv om noen ønsker at det skal være det. Dette er en kampanje for å bli kvitt en flaskehals som gjør det vanskeligere å utnytte internetts store potensiale. Microsoft støtter IE6-kampanjen , og vil bidra med hjelp på flere måter. De jobber på spreng, og lover konkrete tiltak i tiden fremover.

Dette er kort og godt en felles dugnad for et bedre internett.

Flere nettlesere

Vi i Teknisk Ukeblad ønsker ikke å gå ut med en en anbefalning av en nettleser fremfor en annen. Vi er opptatt av å bli kvitt en gammel versjon som skaper problemer, og som alle er enige om at vi ønsker å legge bak oss.

Brukere og IT-sjefer må selv gjøre en vurdering av om de ønsker å oppgradere eller bytte. Vi foreslår disse nettleserne:

Hvis offentlige prosjekter støtter denne listen vil Norge som internett-integrert kunnskapsnasjon ligge helt i tet.

Konkurransefortrinn for Norge

Internet Explorer 6 er et stort problem for internett over hele verden, men Norge har en stor fordel. Vi er et lite land, og det er derfor lettere for oss å ta et felles løft for å komme i mål med en løsning på problemet.

Hvis vi greier det, vil alle landets webutviklere kunne bruke tiden sin på å nye løsninger som vi alle får glede av. Det vil isåfall sette Norge i førersetet for integrasjonen mellom kunnskapssamfunnet, offentlig sektor og internett.

Vi får nok aldri 100 prosent av brukerne til å droppe Internet Explorer 6, men kampanjen er en suksess når andelen er under 5 prosent på tvers av norske nettsteder. Med din hjelp kan vi få IT-sjefene til å planlegge oppgraderingen nå, og hvis de gjør det bør vi se store utslag på nettleserstatistikken mellom sommeren og juleferien. Hvis vi kommer ned på 5-10 prosent før jul, vil vi greie målet i 2010.

Still krav til offentlige nettprosjekter

Nå håper vi at du følger opp, og gjør det klinkende klart at webutviklere som jobber på nettprosjekter i offentlig sektor ikke skal bruke verdifull tid og skattebetalernes penger på å tilpasse nettsidene til Internet Explorer 6.

Følg IE6-kampanjenwikien og på Twitter .


Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Scanpix

Unge arvinger skal rådgi Giske

Nyrike gründere og milliardærarvinger skal gi Trond Giske råd om framtidens næringsutvikling. I dag hadde de sitt første møte. Les mer

Katedralskolene best på marinteknologi

Foto: Arne Asphjell For tredje gang har marinmiljøet ved NTNU arrangert konkurranse i skipsdesign for landets videregående skoler. Fire av seks finalister var katedralskoler. Se hvem som vant.

– Nord Stream-finansiering klar

Foto: Wikimedia Commons Avtale klar for gassledningen gjennom Østersjøen. Les mer


Flest leteblokker i Barentshavet

Foto: Bjørnbakk, Jan-Morten Blokkene i 21. konsesjonsrunde er sendt på høring. Les mer

To ut og en inn i Hydros ledelse

Foto: Anders J. Steensen Wenche Agerup er ny konserndirektør i Hydro. To andre går ut av ledelsen. Les mer

Biodieselavgift: – Tror ikke på omkamp

Foto: Trond Gram Det tar tid å innføre større andel biodrivstoff på norske veier. Habiol tror ikke en omkamp om biodieselavgiften vil føre fram. Les mer

Blir BIM-sjef på heltid

Foto: Joachim Seehusen Etter årelang kamp for åpne standarder og fri flyt av informasjon i byggenæringen er kampen nesten vunnet. Les mer




Abonner på IT-nyheter

RSS RSS-feed for IT finner du her: www.tu.no/rss/it

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Her bygges 1101 vindmøller

Foto: Svevind AB Den svenske regjeringen har godkjent utbygging av en gigantisk vindpark.
Les mer

Vil ha høyere strømpris på luksusforbruk

Foto: Kjetil Malkenes Hovland SV vil at det skal koste flere øre per kWh å varme opp et badebasseng enn å koke opp en kjele.
Les mer

CO2-problemer på Snøhvit

Foto: Helge Hansen/Statoil Statoil klarer ikke å lagre all CO2-en fra Snøhvit.
Les mer

Dødens ingeniører

Foto:  © Thüringisches Hauptstaatsarchiv Weimar De var helt vanlige ingeniører. De var verken jødehatere eller nazister. Likevel bygget de produksjonslinjer for tilintetgjørelse.
Les mer

To av tre vil helst ha ingeniører

Foto: Dag Yngve Dahle Ikke alle vil ha sivilingeniører, viser tall fra NITO.
Les mer

Fikk du med deg

Her bygges 1101 vindmøller

Foto: Svevind AB Den svenske regjeringen har godkjent utbygging av en gigantisk vindpark.
Les mer

Vil ha høyere strømpris på luksusforbruk

Foto: Kjetil Malkenes Hovland SV vil at det skal koste flere øre per kWh å varme opp et badebasseng enn å koke opp en kjele.
Les mer

CO2-problemer på Snøhvit

Foto: Helge Hansen/Statoil Statoil klarer ikke å lagre all CO2-en fra Snøhvit.
Les mer

Dødens ingeniører

Foto:  © Thüringisches Hauptstaatsarchiv Weimar De var helt vanlige ingeniører. De var verken jødehatere eller nazister. Likevel bygget de produksjonslinjer for tilintetgjørelse.
Les mer

To av tre vil helst ha ingeniører

Foto: Dag Yngve Dahle Ikke alle vil ha sivilingeniører, viser tall fra NITO.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 04 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
Fokus 03 10 Kunnskapsnasjon
Tema 02 10 Klynger
Tema 01 10 Kilowatt
Tema 10 09 Hordaland
Fokus 03 09 Jobb og helse
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.