Foto: Jörgen Skjelsbæk

Vi må bli en del av internett

KOMMENTAR: Internett er ikke bare et sted vi må være til stede. Vi må alle bli en integrert del av nettet.

Med vi mener jeg ikke bare Teknisk Ukeblad med tilhørende nettavis. Jeg snakker om vi som kunnskapssamfunn, det vil si norske bedrifter, offentlig sektor, organisasjoner og privatpersoner.

Alt og alle som er en del av samfunnet vi lever i.

Det holder ikke lenger med en hjemmeside på internett. Informasjon om bedriftenes produkter, Skatteetatens skattelister, kommunens etater og åpningstider samt nettavisenes nyheter er vel og bra, men det er bare et første skritt på veien.

Vi må ta mange flere skritt for å komme oss dit vi bør være.

Privatpersoner ligger langt foran alle organisasjoner og bedrifter, og våre barn ligger langt foran oss voksne. De digitale innfødte kalles de så fint, mens vi er de digitale innvandrerne.

Det kan høres litt skremmende ut, men realiteten er at det er skremmende. Disse digitale ungdommene ligger så langt foran oss at de vil bli desillusjonert når de kommer ut i arbeidslivet og oppdager hvor tregt samfunnet vårt utvikler seg.

De forventer interaktivitet og et internett der alt er koblet sammen. Det er ikke så rart, det var jo derfor det ble kalt verdensveven, eller World Wide Web.

Vi har tatt internett i bruk, men vi har ikke utnyttet mulighetene. Offentlige etater legger fortsatt ut skjemaer til nedlasting, men som regel må de fylles ut for hånd, undertegnes og sendes inn slik at en saksbehandler manuelt kan legge opplysningene inn i et datasystem.

Offentlig sektor må fornyes, men er ikke alene om det. Mange bedrifter ligger like langt bak. Det er for eksempel ikke uvanlig at reiseregninger må skrives ut, signeres og legges l papirhyllen til regnskapsavdelingen.

«The future is already here, it's just unevenly distributed», sa science-fiction forfatteren William Gibson en gang.

Aldri har han hatt mer rett enn nå. Teknologiene og løsningene vi trenger er allerede tilgjengelige, men vi er trege med å ta dem i bruk. Noen har tatt skrittet videre, men langt fra alle.

Staten er i gang med flere prosjekter, og det gleder meg å se at Kommunaldepartementet endelig er i gang med et prosjekt for å gjøre elektronisk valg til en realitet i 2011.

Det bli en suksess, for hvordan skal det gå med demokratiet vårt hvis de digitale innfødte foretrekker å gi sin stemme gjennom en gruppe på Facebook?

Nå er det på tide at vi, kunnskapsnasjonen Norge, tar grep for å bli en naturlig del av kunnskapssamfunnet.

Vi må ha flere ambisiøse internettprosjekter, og vi må endre måten vi tenker på: Det er vi som må integreres med internett, og ikke omvendt.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1440 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Dette helikopteret kan sette fartsrekord

Eurocopter sikter seg inn på hastighetsrekorden til rivalen Sikorsky. Målet er å fly i svimlende 500 kilometer i timen. Les mer

Frykter å krasje i kraftspenn

Foto: Statnett Kraftbransjen forsøker å slippe unna regningen for nødvendig merking av luftspenn, hevder Norsk Flygerforbund, som frykter flere ulykker. Les mer


Ber regjeringen droppe klimameldingen

Foto: Scanpix Høyre vil heller ha bredt forlik. Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle. Les mer

Bli med inn i Longyearbyens siste gruve

Foto: Fredrik Drevon Store norske investerer 100 millioner og håper på 20 gode år for Longyearbyens siste gruve. Les mer

Enova vet ikke hvor mye penger de kan bruke

Foto: Scanpix Enovas arbeid med 2012-budsjettet preges av usikkerhet. Les mer




Abonner på IT-nyheter

RSS RSS-feed for IT finner du her: www.tu.no/rss/it

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Slik blir din neste pc, tv og mobil

Foto: STEVE MARCUS/REUTERS Se høydepunktene fra CES 2012.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Slik blir din neste pc, tv og mobil

Foto: STEVE MARCUS/REUTERS Se høydepunktene fra CES 2012.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.