Hodepine. Teknologidirektør Bjørn Olstad satser på at Microsoft-metoder skal løse Fasts hodepine med kostbar teknologi. Foto: Espen Zachariassen

Fast med nytt innovasjonssenter.

Microsofts strategi for å selge teknologi i store volumer ligger til grunn for det nye innovasjonssenteret hos søkemotorselskapet Fast.

Innovasjonssenteret The Fast Innovation Center on Microsoft Enterprise Search åpnes formelt av forskningsminister Tora Aasland og Jean-Phillipe Courtois, direktør for Microsoft International tirsdag ettermiddag.

Etter oppkjøpet av Fast har Microsoft lagt sitt hovedkontor for søketeknologi til Norge. Innovasjonssenteret blir kjernen i utvikling og salg, der Fast samarbeider med Accenture og Avanade om å trekke til seg kunder fra hele verden.

Konseptet er at Fast sørger for teknologien, Accenture lager løsningene som bedriftskunden trenger, mens Avanade sørger for at teknologien fungerer i den valgte løsningen.

Utfordring

Utfordringen til Fast før Microsoft overtok selskapet, var å selge i store volumer.

– Vi var et såkalt high end-selskap, der vi skreddersydde løsningene nesten for hver eneste kunde, forklarer teknologidirektør Bjørn Olstad hos Fast. Det betød mye jobb for hver krone.

Nå skal kundene lokkes inn i et briefingsenter, der de får et overblikk over hvilke muligheter som finnes i forhold til behovene de har. Da kan Fast og partnerne kartlegge hvilke potensielle kunder som kan bruke mer eller mindre de samme løsningene.

USA-modell

– Briefingsenteret er laget etter modell av det Microsoft har ved sitt hovedkvarter i Redmont. Ved å få et større antall mulige kunder i porteføljen, kan vi se hvor vi kan bruke de samme løsningene flere steder. Det er jo slik Microsoft opererer, sier Olstad.

Gjenbruk

Mer gjenbruk hos flere kunder betyr lavere kostnader og dermed høyere gevinst. Og mer volum betyr økt omsetning av teknologien som Microsoft har kjøpt.

Fra før er Forskningsrådets senter for forskningsdrevet innovasjon etablert i Fasts hovedkvarter i Oslo. Det betyr at samarbeid med blant andre NTNU og Universitetet i Oslo skal munne ut ny og ikke minst salgbar søketeknologi.

Annonsere?
Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Illustrasjon: Simen Håkonsen

Skifergass blir redningen

Amerikanske myndigheter anslår at utvinnbare ressurser fra ukonvensjonelle ressurser er på hele 65 000 milliarder Sm3 gass. Skifergass alene står for mer enn 20 prosent av disse. Les mer

Ser inn i fremtiden

Illustrasjonsfoto: colourbox.com – Dilemmaene knyttet til klima og energi forsterker behovet for fremtidstenking, ifølge spesialrådgiver Jan Dietz i Forskningsrådet. Les mer

Konkurranseutsetting hjelper ikke

Foto: Scanpix Har ikke gjort veibygging og vedlikehold billigere. Les mer


– Ikke godt nok utredet

Foto: Trond Gram Sentrale forskningsmiljøer er uenige om hvor mye forurensning gruvevirksomhet i Engebøfjellet vil skape i Førdefjorden. Les mer

Våpenindustrien sponser UD

Foto: KDA En diplomat som skal fremme norsk våpeneksport til USA, lønnes dels av staten og dels av åtte forsvarsbedrifter. Les mer

Regjeringen har doblet sykefraværet

Foto: Scanpix Har vært dobbelt så syke de to siste årene sammenlignet med de to første i regjering. Les mer

Våpenlager brant ned

Foto: Jo Sletten Larsen / Østlendingen På Terningmoen. Les mer




Abonner på IT-nyheter

RSS RSS-feed for IT finner du her: www.tu.no/rss/it

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Aktuelt IT

Europa kan mangle 685.000 IT-hoder

Foto: Espen Zachariassen Dramatisk underskudd på kvalifisert arbeidskraft hvis Europa kommer seg raskt på bena etter finanskrisen.
Les mer

Slik skaffer du fri programvare

Foto: Colourbox\montasje Ny bruksanvisning skal gjøre det enklere å kjøpe lisensfritt.
Les mer

NRK1 i HD til OL

Foto: orv NRK er snart klar med sin HD-satsing.
Les mer

TV tapte frekvenskampen

Foto: Espen Zachariassen Mobilt bredbånd gikk seirende ut av kampen om de ledige frekvensene fra det analoge bakkenettet.
Les mer

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Tema 01 10
Tema 01 10 Kilowatt
Tema 10 09 Hordaland
Fokus 03 09 Jobb og helse
Fokus 02 09 Miljø
Tema 09 09 Nord-Norge
Tema 08 09 Oslo-Akershus
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2009 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.