Diodebasert belysning som denne taklampa fås kjøpt for noen hundrelapper - vel å merke UTEN innbakt trådløst bredbånd. Foto: Pinto

Bredbånd fra taklampa

Jakten på større båndbredde inntar nye arenaer: Forskere har lyktes å lage ei 100 Mbit/s dataoverføringslinje ved hjelp av synlig lys fra stuelampa.

Vel, helt vanlige taklamper er det riktignok ikke snakk om.

Teknologien baserer seg på det enkelte mener (andre er mer tvilende ) snart vil ta over som framtidas belysning: Diodelys, eller LED-teknologi (Light-Emitting Diodes).

Raskere enn øyet

Fra før skrytes det fælt av disse lampene, for blant annet levetid og energieffektivitet.

Nå viser det seg at lampene forholdsvis enkelt kan modifiseres til å skape kortrekkende trådløse, optiske nettverk.

Tysk teknikk

Det er i hvert fall konklusjonen fra Siemens' forskningsavdeling i München, hvor man altså har klart dataoverføringer i en hastighet på 100 Mbit/s i opptil én meters avstand fra den modifiserte LED-lampa.

Noe forenklet kan diodelamper, om du så skulle ønske, gjøres i stand til å blinke i så rask frekvens at øynene våre ikke oppfatter annet enn vanlig lys.

En sensor i PC-enden kan derimot dekode denne lyspulsen over til et eller annet fornuftig – eller hva du nå pleier å bruke nettet til.

Den tekniske biten

Noe mindre forenklet forklart, har Siemens-forskerne lagt til QAM (Quadrature Amplitude Modulation) i lyset.

LED-teknologien stammer gjerne fra ultrafiolette lys. Disse framstår som hvite for oss fordi et pulver på innsiden reflekterer hvitt lys når det bestråles av ultrafiolett lys.

Dette hvite lyset er ikke særlig velegnet for bredbåndsformål, men med et farget filter på mottakeren registreres bare det mest kortbølgede lyset (det blå). Og da går alt så meget bedre.

Opp med farta

For tiden er forskerne mest opptatt av å få overføringshastigheten opp, vel vitende om at 100 Mbit/s ikke vil låte fryktelig imponerende om noen få år.

På Siemens egne nettsider opplyses det at forskerne regner seg noenlunde sikre på å nå 125 Mbit/s. Men det viktigste grunnlaget for å gjøre stuelampa knyttet til nettsurfing, er forventninger om at dagens hjemmenettverk blir flaskehalser for framtidas forventede datamengder- og hastigheter.

Frekvensbåndene brukt til WLAN er i mange større bygninger dessuten opptatt på flere fronter samtidig, noe som skaper datakollisjoner. Skriver altså Siemens, som mener at å surfe på nettet utelukkende med lyset på, er et utmerket alternativ som hittil ikke har vært utnyttet.

Optimistiske

Optimismen over nyvinningen er såpass stor at det er satt i gang prosesser for å få standardisert teknologien gjennom organisasjonen IEEE, etter initiativ fra Samsung.

Selve prosjektet er også innlemmet i EUs 7. rammeprogram for forskning, som løper fram til 2010.

Lampe-bredbånd har dessuten vært hovedsatsingen i det europeiske forskningsprosjektet Omega, støttet av 20 forskjellige aktører, deriblant Siemens, siden januar i år.

Annonsere?

Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Sara Johannessen,/ Scanpix

Dette er lønnsvinnerne etter 1970

I hvilken næring har lønnsveksten vært høyest og lavest etter 1970? Vi har oversikten

Ønsker kommunalt Statsbygg

Foto: Joachim Seehusen Norske kommuner mangler innkjøpskompetanse. De takler heller ikke vedlikehold. Les mer

Bygger fjernstyrte F-16

Foto: Per Erlien Dalløkken Et trist syn for mange: F-16 skal brukes som blink. Les mer


Solide Ulstein-tall

Foto: Tore Stensvold Leveringspresisjon og kostnadskontroll gir resultater for Ulstein Group. Les mer

Må ha solid bransjeerfaring

Foto: Anders J. Steensen Strenge krav til Rolf Hestenes' etterfølger i Norsk Industri olje og gass. Les mer

Bredbånd gir distriktsgevinst

Foto: Scanpix Utbygging av bredbånd med høy kapasitet gir gevinst i distriktene, slår en fersk rapport fast. Les mer




Abonner på IT-nyheter

RSS RSS-feed for IT finner du her: www.tu.no/rss/it

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Aktuelt IT

Staten stopper superbredbånd

Foto: Espen Zachariassen Regjeringens mål om solide bredbåndslinjer torpederes av nye regler som gjør grøftegraving dyrere.
Les mer

Større kraft med norsk brikke

Foto: Espen Zachariassen Helnorsk teknologi skal sprite opp verdens superdatamaskiner.
Les mer

Europa kan mangle 685.000 IT-hoder

Foto: Espen Zachariassen Dramatisk underskudd på kvalifisert arbeidskraft hvis Europa kommer seg raskt på bena etter finanskrisen.
Les mer

Slik skaffer du fri programvare

Foto: Colourbox\montasje Ny bruksanvisning skal gjøre det enklere å kjøpe lisensfritt.
Les mer

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 04 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
Fokus 03 10 Kunnskapsnasjon
Tema 02 10 Klynger
Tema 01 10 Kilowatt
Tema 10 09 Hordaland
Fokus 03 09 Jobb og helse
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.