Politiet har en årlig produksjon på blant annet 4-5 terrabyte videofiler. Nå skal informasjonen flyte lettere og sikrere mellom etatene. Foto: RAGNA KRONSTAD

Politiet skal unngå flere "lommemenn"

Jakten på "Lommemannen" har i flere år vært vanskeliggjort av et mangelfullt og dårlig samordnet datasystem i politiet. En helt ny IT-plattform skal nå bygges opp.

I dag ble SiriusIT og TietoEnator gitt oppgaven å forsyne hele den norske justissektoren med et felles datahåndteringssystem.

Sentralt i leveransen står EMCDocumentum, som allerede benyttes av politi i flere land, og søkeverktøy fra nylig oppkjøpte Fast.

Snakket ikke sammen

– Vi så at vi hadde store vedlikeholdskostnader og mange inkompatible informasjonssiloer rundt om i departementet, og ønsket en standard plattform. Med dette får vi nå en enhetlig informasjonsarkitektur, noe som gjør at vi tar kontroll over hele verdikjeden, sier direktør Lars H. Bøhler i Politiets data- og materielltjeneste.

– Forandrer hverdagen

Et felles system skal altså implementeres for 15 000 ansatte, 27 politidistrikter, fem statsadvokatembeter, Riksadvokatembetet og fengselsmyndighetene.

Spesialavdelingene Økokrim, Kripos og PST er også blant dem som får nyte godt det nye verktøyet.

Kobler flere kilder

Ifølge leverandøren TietoEnator vil det nye systemet omfatte løsninger for påvisning av økonomisk kriminalitet, web- og intranettportaler, kriminalregister, grensekontrollsystemer, foto/videoarkiv og overvåking av nettkriminalitet.

– Plattformen vil gi et intelligent og effektivt system for gjenfinning, deling og utveksling av informasjon, noe som vil forandre arbeidsdagen til det bedre for mange funksjonærer i politi og rettsvesen, lover Thomas Heiskel, leder i TietoEnator Digital Innovations.

Enorm datamengde

Datamengden i justissektoren er velegnet til å framskaffe samordningsproblemer for noen hver. Flere hundre millioner dokumenter og registre ligger spredt på mer enn 500 servere.

Sektorens årlige multimedieproduksjon på 1,5-2 terabyte lyd, 4-5 terabyte video og 150-200 gigabyte bilder krever også sitt.

Justisdepartementet og TietoEnator legger nå planer for prosjektgjennomføringen og er enige om at de første resultatene bør være synlige allerede i 2008.

Annonsere?

Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Scanpix

Unge arvinger skal rådgi Giske

Nyrike gründere og milliardærarvinger skal gi Trond Giske råd om framtidens næringsutvikling. I dag hadde de sitt første møte. Les mer

Katedralskolene best på marinteknologi

Foto: Arne Asphjell For tredje gang har marinmiljøet ved NTNU arrangert konkurranse i skipsdesign for landets videregående skoler. Fire av seks finalister var katedralskoler. Se hvem som vant.

– Nord Stream-finansiering klar

Foto: Wikimedia Commons Avtale klar for gassledningen gjennom Østersjøen. Les mer


Flest leteblokker i Barentshavet

Foto: Bjørnbakk, Jan-Morten Blokkene i 21. konsesjonsrunde er sendt på høring. Les mer

To ut og en inn i Hydros ledelse

Foto: Anders J. Steensen Wenche Agerup er ny konserndirektør i Hydro. To andre går ut av ledelsen. Les mer

Biodieselavgift: – Tror ikke på omkamp

Foto: Trond Gram Det tar tid å innføre større andel biodrivstoff på norske veier. Habiol tror ikke en omkamp om biodieselavgiften vil føre fram. Les mer

Blir BIM-sjef på heltid

Foto: Joachim Seehusen Etter årelang kamp for åpne standarder og fri flyt av informasjon i byggenæringen er kampen nesten vunnet. Les mer




Abonner på IT-nyheter

RSS RSS-feed for IT finner du her: www.tu.no/rss/it

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Her bygges 1101 vindmøller

Foto: Svevind AB Den svenske regjeringen har godkjent utbygging av en gigantisk vindpark.
Les mer

Vil ha høyere strømpris på luksusforbruk

Foto: Kjetil Malkenes Hovland SV vil at det skal koste flere øre per kWh å varme opp et badebasseng enn å koke opp en kjele.
Les mer

CO2-problemer på Snøhvit

Foto: Helge Hansen/Statoil Statoil klarer ikke å lagre all CO2-en fra Snøhvit.
Les mer

Dødens ingeniører

Foto:  © Thüringisches Hauptstaatsarchiv Weimar De var helt vanlige ingeniører. De var verken jødehatere eller nazister. Likevel bygget de produksjonslinjer for tilintetgjørelse.
Les mer

To av tre vil helst ha ingeniører

Foto: Dag Yngve Dahle Ikke alle vil ha sivilingeniører, viser tall fra NITO.
Les mer

Fikk du med deg

Her bygges 1101 vindmøller

Foto: Svevind AB Den svenske regjeringen har godkjent utbygging av en gigantisk vindpark.
Les mer

Vil ha høyere strømpris på luksusforbruk

Foto: Kjetil Malkenes Hovland SV vil at det skal koste flere øre per kWh å varme opp et badebasseng enn å koke opp en kjele.
Les mer

CO2-problemer på Snøhvit

Foto: Helge Hansen/Statoil Statoil klarer ikke å lagre all CO2-en fra Snøhvit.
Les mer

Dødens ingeniører

Foto:  © Thüringisches Hauptstaatsarchiv Weimar De var helt vanlige ingeniører. De var verken jødehatere eller nazister. Likevel bygget de produksjonslinjer for tilintetgjørelse.
Les mer

To av tre vil helst ha ingeniører

Foto: Dag Yngve Dahle Ikke alle vil ha sivilingeniører, viser tall fra NITO.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 04 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
Fokus 03 10 Kunnskapsnasjon
Tema 02 10 Klynger
Tema 01 10 Kilowatt
Tema 10 09 Hordaland
Fokus 03 09 Jobb og helse
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.