Lystgass på plass i kvotesystemet
ESA har godkjent at lystgass inkluderes i kvotesystemet. For Yara skaper det et insentiv for å jobbe videre med renseteknologien.
Av Trond Gram
Publisert: 2. mars 2009 kl. 10:58
EFTAs overvåkingsorgan, ESA, har godkjent den norske tildelingsplanen for klimakvoter. Det betyr at planen som ble vedtatt av Stortinget i februar trer i kraft.
Dermed godkjennes også det norske forslaget om at utslipp av lystgass fra mineralgjødselproduksjon skal inkluderes i kvotesystemet.
Selv om lystgass slippes ut i langt mindre volum enn CO 2, er denne klimagassen hele 310 ganger sterkere.
Industriens utslipp av lystgass utgjorde over fire prosent av de norske utslippene av klimagasser i 2005.
Bra for norske bedrifter
– Det er bra at kvotesystemet er på plass. Nå kan norske bedrifter tjene penger på å redusere sine klimagassutslipp. Kvotesystemet er et sentralt klimapolitisk virkemiddel, og bidrar vesentlig til at Norge vil oppfylle utslippsforpliktelsen under Kyotoprotokollen, sier miljø- og utviklingsminister Erik Solheim i en melding.
Yara er den største lystgassforurenseren i Norge og selskapet har jobbet for at utslippene skal inkluderes i kvotesystemet.
Selskapet har utviklet en renseteknologi som kan fjerne utslippene av 100 millioner tonn CO 2-ekvivalenter årlig fra lystgass, ved hjelp av katalysatortabletter av bærematerialet Cerium Oksid.
Går videre med renseteknologi
– Dette skaper et insentiv for at vi kan gå videre med vår teknologiutvikling. Tre av våre fabrikker i Norge er utstyrt med denne teknologien. Ved de to andre er det litt vanskeligere å implementere den. Nå får vi et insentiv for å installere katalysatorer, sier Tore K. Jenssen, sivilingeniør og HMS-direktør i Yara International ASA, til Teknisk Ukeblad.
Han forteller at selskapet er avhengig av å komme under en viss utslippsgrense for å få betalt for teknologiutviklingen.
– Da får du finansiert FoU-innsatsen, sier Jenssen.
Reduserer utslipp med over 70 prosent
Yaras patenterte teknologi gjør det mulig å rense mellom 70-90 prosent av dette utslippet, eller omregnet til rundt 100 millioner tonn CO 2-ekvivalenter.
Teknologien er allerede implementert i 11 av Yaras 24 fabrikker på verdensbasis.
Når resten av fabrikkene får teknologien installert, blir de totale lystgassutslippene redusert med 50 prosent i forhold til utslippsnivået selskapet hadde før det begynte å installere katalysatorteknologien i 2002.
Siste nyheter
Ledige stillinger
- Vi søker dyktige medarbeidere til utfordrende IKT miljø Forsvarets Logistikkorganisasjon
- Vi har behov for flere ingeniører innen computer hardware og elektronikk! Hatteland Display AS
- Utbyggingssjef Drammen kommune
- Fagansvarlig Fylkesveg og Trafikksikkerhetskoordin ator Buskerud fylkeskommune
- Senior ingeniører - Mekanisk EnerQuip AS
- Researcher pipeline technology (P256) Statoil ASA
- Vi etterlyser lærere Innen fagområdene: Elkraft, Maskin, Bygg Bergen Tekniske Fagskole
- Sivilingeniør/Ingeniør - Årsnes Norsafe AS
- Avdelingsingeniør kommunalteknikk Midtre Gauldal kommune
- Byingeniøren i Kristiansund Prosjektleder Kristiansund kommune
- Driftsingeniør VA Stjørdal kommune
Siste kommentarer
- Slik kan elbilen bli trådløs
- gjest: man blir ikke lenger co2 forgiftet, men is...
- Ikke bare elkraft: Det vill nok være kontrol syte...
- Ingen finner mer olje og gass enn Norge
- IvarF: Maiken Ree, Du presenterer Rystads budskap...
- Gustav: Det blir ikke akkurat mer seriøst av "ING...
- IvarF: Maiken Ree, Dette er lite seriøst. "Oljebo...
- Stian Johnsen: "– Vi forventer at man vil f...
- Direktør slutter i Tekna
- Knut: Ingeniører kan vel i grunn ikke fordra dire...
- Velger subseakompresjon på Gullfaks
- Arnfinn: Gratis tips til dere i olje bransjen fra...
- Amerikansk militærteknologi full av falske deler
- Even: Militær standard. "Mil spec" er engelsk for...
- Gjest: mi.l std. ?
- Krever forbud mot Leaf-reklame
- Atom_Mirny: og hva så?
- Tesla lager M5-konkurrent
- Nils: Jeg lever i den troen at det faktisk er sna...
Fikk du med deg?
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
Her kan du fly innendørs
Mest lest
- Slik kan elbilen bli trådløs
- Amerikansk militærteknologi full av falske deler
- – Matte skal løse virkelige problemer
- Småkraft er verst for miljøet
- Energibruk ned fra 530 til 66 kWh per kvadrat
- Ingen finner mer olje og gass enn Norge
- Her kan du følge livet på romstasjonen live
- Se verdens største vikingskip ta form
- Skal sikre kysten med sensorer
- Direktør slutter i Tekna



















