Volvo Aero i Kongsberg produserer en av komponentene til en av motorene i Boeing 787 Dreamliner. Foto: ROBERT SORBO

Ansetter igjen

Volvo Aero ser slutten på finanskrisen.

Volvo Aero Norge ansetter igjen etter at Kongsberg-bedriften nedbemannet med 50 personer i årsskiftet 2008–2009.

Nedbemanningen kom som en følge av finanskrisen, ettersom luftfarten ble sterkt rammet av nedturen i internasjonal økonomi, skriver Laagendalsposten.

500 ansatte

Nå kan direktør Odd Tore Kurverud fortelle om en utvikling som er sterkere enn ledelsen hadde regnet med i planene for 2010.

Det betyr at 20 nye får jobb. Derned vil tallet på ansatte igjen passere 500.

Flere fly

Økningen er knyttet til et oppsving i bestillingene av nye fly hos de to store produsentene Airbus og Boeing.

Blant annet har Boeings nye 787 Dreamliner gjennomført sin første flytur etter langvarige forsinkelser.

De store 787-flyene har motorer av typen GEnx, der Volvo Aero-konsernet har enerett på å produsere fem komponenter.

En av de fem komponentene produseres i Kongsberg.

Snart produksjon

Når den første flyturen, som gikk over Washington, nå er gjennomført, vil det ikke gå lang tid før motorproduksjonen til GEnx kommer i gang for fullt, ifølge Laagendalsposten.

Det svenske Volvo Aero-konsernet som eier Volvo Aero Norge, har i siste kvartalsrapport meldt at internasjonal luftfart kommer seg, både når det gjelder passasjertall og transportert gods.


Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + flott Fairtrade T-skjorte for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Ulsteinkonsernet

Riggskip stanset av BP-ulykke

Ulstein Design var nær salg av sin første skipsborerigg da Deepwater Horizon eksploderte. Les mer

Angriper fragmentert miljøforskning

Foto: Tore Stensvold SV vil ha bedre styring av miljøforskningen. Forslaget støttes av Høyre og Norsk Industri. Les mer

Truer med rotenon

Foto: Fanaposten Miljøvernforbundet mister sponsorer. Kurt Oddekalv truer oppdrettsnæringen. Les mer


Utsetter valget av flybase

Foto: Lockheed Martin Bodø, Ørland og Evenes må vente til 2012. Les mer

Investerer i nye værstasjoner

Foto: Jernbaneverket Klimaendringer er årsaken. Les mer

Første containerskip med LNG

Foto: Flickr Et lite, tysk rederi går i spissen og satser på LNG som drivstoff på et containerskip. Les mer

Harvard ikke lenger best

Foto: Wikipedia USA har ikke lenger verdens beste universitet. Les mer




Abonner på industri-nyheter

RSS RSS-feed for industri finner du her: www.tu.no/rss/industri

Finn leverandører av tekniske varer og tjenester

Søket er levert av www.ingenioren.no
- innkjøpsverktøyet for bygg, elektro, kjemi og maskin

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Omstridt gruveeventyr i nord

Foto: CAMILLA AADLAND I fjor startet Sydvaranger Gruve i Kirkenes opp igjen, etter å ha vært nedlagt i 13 år. Nå vurderer ledelsen dobling av produksjonen, men naturvernere stritter imot.
Les mer

NTNU-forskere knekte superkryptering

Foto: Colourbox Brøt seg inn uten å bli oppdaget.
Les mer

Her er Teslaens bestefar

Foto: Per Erlien Dalløkken Denne elbilen ble bygget på Teslas fabrikk for 16 år siden.
Les mer

Kabelrapporten som forsvant

I tre år dysset Hardangerpolitikere ned sin egen rapport om en kombinert vei- og kabeltunnel. Den ville stjele trafikk fra Hardangerbrua.
Les mer

Slik stoppet vi Macondo-brønnen

Foto: TANNEN MAURY Les Aker Solutions ansattes egen beretning om hvordan de hjalp BP med å stoppe verdens verste oljeutslipp.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 11 10
Innsikt 11 10 Infrastruktur
Innsikt 09 10 Investering & Vekst
Innsikt 08 10 Kvalitet, sikkerhet & risiko
Innsikt 07 10 Teknologi Design Konstr.
Innsikt 06 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.