NYTT HÅP? Fundo gikk konkurs i fjor, og arbeidsledigheten ble rekordhøy i Høyanger. Nå håper de på nye arbeidsplasser hos en ny felgprodusent.

Ny felgindustri til Høyanger

Et fransk selskap vil ta opp tråden etter Fundo Wheels.

Bare formalitetene gjenstår før det igjen kan produseres felger i Høyanger i Sogn og Fjordane. Målet er 150 arbeidsplasser.

14 ansatte

På et folkemøte i Høyanger onsdag sa Einar Aasen i Høyanger Næringsutvikling at franske St. Jean Industries planlegger oppstart med 14 ansatte neste år, skriver Bergens Tidende.

Franskmennene har som mål å produsere en halv million såkalte hybridfelger i 2015. Det vil gi 150 arbeidsplasser i kommunen, som mistet hjørnestensbedriften Fundo Wheels i fjor. 300 personer mistet jobben da fabrikken gikk konkurs, og halvparten av dem er fortsatt uten jobb. Det er Fundo som har utviklet felgen St. Jean nå vil satse på.

Les også: Fundo er konkurs

Gunstig konkursbo

– Det er enighet om de fleste vilkårene, og finansieringen tror jeg skal være i orden, sier Aasen. Hans eneste oppgave er å jobbe for at det igjen skal lages felger i Høyanger. Kommunen er den dominerende aksjonæren i næringsutviklingsselskapet.

Innovasjon Norge eier patentet på hybridfelgen. Den franske satsingen blir dermed en sak mellom St. Jean, Innovasjon Norge og kommunen, og Aasen har argumentene klar når han skal selge inn Høyanger.

– Ved å kjøpe et konkursbo får St. Jean Industries maskiner og utstyr billig. De har fått gunstig finansiering, får ingen flyttekostnader, får spesialkompetanse tilgjengelig og rimelig husleie og energi, sier han. (©NTB)

Les også: Vil ha Fundo ryddet


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Stein Jarle Olsen

En kraftpakke av de sjeldne

Holder Sonys nye håndholdte mål? Vi har testet Playstation Vita

– Strømprisen like viktig som bensinprisen i USA

Foto: Håkon Jacobsen Nordmenn har samme forhold til strømprisen som amerikanerne har til bensinprisen, mener energiminister Ola Borten Moe. Les mer

– Norge har et forsprang på flytende vind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer


Skal lage bedre skipsmotorer

Foto: Wärtsilä Verdens to mest dominerende skipsmotorprodusenter får 17 millioner euro til å utvikle enda bedre motorer. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer

Klimadebattanter, skjerp dere!

Foto: Håkon Jacobsen Er det feil å intervjue lederen av FNs klimapanel? Selvfølgelig ikke, men kommentarene på tu.no viser at leserne ikke klarer å debattere klima på en saklig måte. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på industri-nyheter

RSS RSS-feed for industri finner du her: www.tu.no/rss/industri

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.