Foto: Trond Gram

– Ikke godt nok utredet

Sentrale forskningsmiljøer er uenige om hvor mye forurensning gruvevirksomhet i Engebøfjellet vil skape i Førdefjorden.

Havforskningsinstituttet (HI) advarte i fjor høst mot å gi Nordic Mining tillatelse til gruvedrift i Engebøfjellet i Naustdal i Sogn og Fjordane, som ifølge deres vurdering ville utgjøre et omfattende inngrep i fjordøkosystemet.

Instituttet påviste det de hevder er vesentlige mangler i konsekvensutredningens dokumentasjon av hva som skjer med gruveavfallet etter at det slippes ut i fjorden og fikk blant annet støtte fra Bellona i at området i fjorden som vil bli påvirket av utslipp fra rutilgruven vil bli betydelig større enn det Nordic Mining antydet i sin utredning.

– Faktafeil fra HI

HI mener blant annet finfraksjonen av utslippet vil ha for liten synkehastighet og dermed danne en partikkelsky i Førdefjorden. Dette avviser Norsk Institutt for vannforskning (NIVA), som sto bak gruveselskapet Nordic Minings konsekvensutredning.

NIVA mener instituttet opererer med grovere finfraksjon enn NIVA gjør i sine beregninger. Samtidig mener NIVA synkehastighetene er 10 ganger så høye som det HI legger til grunn i sitt høringsnotat.

– Det er en faktafeil fra HI. Det de kaller finfraksjon er noe annet enn det vi kaller finfraksjon. Vi bruker den benevnelsen som er vanlig internasjonalt, sier Jens Skei, seniorrådgiver i NIVA til Teknisk Ukeblad.

NIVA definerer finfraksjon som partikler som er mindre enn 15 mikrometer. HI legger seg på 40 mikrometer.

NIVA med nye forsøk

Heller ikke tilsetting av flokkuleringsmiddelet Magnafloc, som skal brukes til å binde partiklene sammen for å få dem til å synke fortere, vil ha effekt, hevder HI, som gjorde laboratorieforsøk med middelet.

NIVA på sin side påpeker at nyere forsøk med Magnafloc bekrefter antagelsen om at middelet er effektivt ved den doseringen som er forutsatt i utslippssøknaden.

– I utgangspunktet gjorde vi forsøk med en for høy konsentrasjon. HI etterlyste med rette nye forsøk og vi gjorde nye laboratorieforsøk med riktig konsentrasjon, sier Skei.

– Bør han ny runde

Ettersom deponiet vokser må utslippsrøret heves. Dette frykter Havforskningsinstituttet vil føre til at partikkelskyen vil dannes på stadig grunnere vanndyp, som kan føre til at den sprer seg utover terskelen i fjorden. Også dette er NIVA uenig i, og instituttet skriver at det som eventuelt måtte spres lengre vil være vannmasser med en partikkelkonsentrasjon som er så lav at det ikke har en negativ miljøeffekt.

Jan Helge Fosså i Havforskningsinstituttet stiller seg undrende til at NIVA nå har fått anledning til å komme med nye dokumenter i denne høringsrunden.

– Det viser at dette er et prosjekt som ikke er ferdig og at vi har rett når vi påpeker at det ikke er godt nok utredet, sier han.

Dette er saken:

  • Gruveselskapet Nordic Mining vil utvinne mineralet rutil fra Engebøfjellet i Naustdal kommune i Sogn og Fjordane.
  • Prosjektet er omstridt, blant annet på grunn av massive utslipp av sedimenter fra virksomheten i Førdefjorden, som er nasjonal laksefjord.
  • Havforskningsinstituttet og en rekke andre miljøer har advart mot prosjektet, som kan gi et hundretall arbeidsplasser i en fraflyttingstruet kommune.
  • Utslippene fra gruvedriften vil være på mellom fire og seks millioner tonn årlig.

Fakta:

  • Rutil: Rutil, TiO2, er et mineral som er kjemisk sammensatt av titan og oksygen.
  • Finfraksjon: Partikler av sedimentene fra gruvevirksomheten som er mindre enn 0,015 mm.
  • Flokkuleringsmiddel: Kjemisk middel som brukes til å samle små partikler til større partikler.

Annonsere?

Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Tore Stensvold

– Hva vil du bli husket for, Stoltenberg?

Adm. dir. Jan Fredrik Meling i Eidesvik Offshore kritiserer statsministeren for middelmådighet. Les mer

Prestisjeprosjektet i mål

Foto: Espen Zachariassen Fire år på overtid er staten i havn med avtaler som for alvor skal sette fart på nettbaserte offentlige tjenester. Les mer

Slår ny giftalarm

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Nye miljøskadelige stoffer har erstattet gamle synder. Norconsult advarer mot manglende kartlegging. Les mer


Her er forskerne vi tilbyr FNs Klimapanel

Foto: Kjetil Malkenes Hovland Norge skal bidra med klimaforskere til den neste store klimarapporten fra FNs Klimapanel. Se listen over de 80 forskerne som kan bli med i arbeidet. Les mer

På sporet av bedre batterier

Illustrasjonsfoto: Colourbox Litiumsulfid er svaret, ifølge forskere ved Stanford University. Les mer

Vestlandet får egne strømpriser

Foto: Richardsen, Tor Olje- og energiministeren ønsker seg bare ett. Men fra i dag har Norge fem markedsområder for kraft. Les mer

Modulkontrakt på 120 millioner

Foto: Moelven Moelven Byggmodul har fått storkontrakt i Canada. Les mer




Abonner på industri-nyheter

RSS RSS-feed for industri finner du her: www.tu.no/rss/industri

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Aktuelt industri

Tetter energisluk med ny teknologi

Foto: CAMILLA AADLAND Mye energi går med til å fremstille aluminium. Det prøver norske bedrifter å gjøre noe med.
Les mer

Investerer milliarder i gigantfabrikker

Foto: Trond Gram Norsk næringsmiddelindustri satser alt på stordrift. De små fabrikkene får lide.
Les mer

Fjerner fluor i Abu Dhabi

Foto: Alstom Norsk renseteknologi fjerner enorme mengder fluor hver dag.
Les mer

– Oljepengene gir feil perspektiv

Foto: Camilla Aadland Alcoa-topp John Thuestad mener vi tenker for kortsiktig i Norge.
Les mer

Savner støtte fra Innovasjon Norge

Foto: Per Erlien Dalløkken Innovasjon Norge skal bidra til utvikling i næringslivet. Men industribedrifter sliter med å oppfylle de strenge kravene som stilles.
Les mer

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 04 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
Fokus 03 10 Kunnskapsnasjon
Tema 02 10 Klynger
Tema 01 10 Kilowatt
Tema 10 09 Hordaland
Fokus 03 09 Jobb og helse
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.