FØRST: MS Beluga er det første skipet som testet drageseil for tre år siden. Skipet er på drøyt 6000 bruttotonn. 3D-ILLUSTRASJON Foto: Skysails

Seil for supertankere

Danske forskere utvikler en autopilot som kan virkeliggjøre drømmen om å utstyre supertankere med seil.

Under tittelen Cybersailing, jobber forsker ved Syddansk Universitet (SDU) med en autopilot som skal klare å holde styr på kursen og seilføringen for en supertanker.

Dermed sparers store utslipp CO2, NOx, svovel og partikler.

Paradokset er at supertankere fullasta med olje skal blir nullutslippsfartøy og kun ha motor for å skaffe strøm og som backup når vinden løyer.

Algoritmer

Ifølge forskerne er det største problemet med seil på slike store skip at kursen hele tiden må justeres. Dermed kreves det store mengder datakraft å behandle alle typer data om blant annet vind, strøm og avdrift og så foreta beregninger av optimal seilstyring og rorbevegelser.

Prosjektleder Jerome Jouffroy ved universitetet sier til danske Ingeniøren at de har funnet en algoritme som kan beregne hvordan vinden påvirker seilskip. Målet nå er å finjustere programmet slik at vindenergien kan utnyttes optimalt for at store, tunge tankskip også kan styres og manøvreres kun ved hjelp av vind.

Atlantisk kryssing

Et dansk skipsingeniørfirma hevder at det kan være et stort potensial for å utstyre handelsflåten som krysser havområder med stabile værforhold.

– Skip som krysser Atlanterhavet kan være aktuelle for seil, sier adm.dir. Finn Wollesen i skipsingeniørfirmaet Knud E. Hansen.

Drageseiling

Et tysk firma, SkySails, har utviklet og tester en form for drageseil. Det kan brukes for å redusere drivstofforbruket, men kan ikke benyttes som eneste framdriftsmiddel. De danske forskerne mener at deres avanserte dataprogram kan erstatte motorframdrift fullt og helt.

Sky Sails leverer drager som gir effektiv trekkraft mellom åtte og 32 tonn. Disse er opp til 600 m2 store. Dragene trekker skip etter et 300 meter langt tau og skal kunne spare opp til 50 prosent av oljeforbruket. Planene er klare for drager som leverer opp til 250 tonn trekkraft.

Les: Seil erstatter tungolje

Kost-nytte

Visepresident i A.P. Møller Mærsk og leder for Engineering and Projects, Bo Cerup-Simonsen, sier til Ingeniøren at automatseil har et stort potensial men at slike systemer foreløpig er altfor dyre.

– Vi ser meget positivt på teknologien, og det er ingen tvil om at seil kan spare drivstoff, men vi kommer tilbake til spørsmål om kost-nytte, sier Bo Cerup-Simonsen.

Wilh. Wilhelmsen i tenkeboks

I Norge har rederiet Wilh. Wilhelmsen jobbet med et grønt skipskonsept i lang tid. De har klekket ut konseptet E/S Orcelle, et framtidsskip som skal drives av sol, vind og bølgekraft, uten bruk av fossile brensler.

Tre store seil rager opp fra dekket, som er dekket av solceller. Et avansert bølgedriftssystem supplerer skipet, som dermed kan drives uten bruk av fossilt drivstoff.

Wilh. Wilhelmsen-sjef Ingar Skaug har imidlertid tidligere uttalt at skipet neppe blir realisert slik det ser ut på modellstadiet, men at mye av teknologien vil videreutvikles og tas i bruk i en eller annen form i framtida.

Les også:

Flere bilder:

Klikk på bildene for større versjon
 
Annonsere?

Bestill abonnement Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr! Bestill nå!

Foto: Kallestad, Gorm

- Bygg fliskraft på Skogn

Flis og husholdningsavfall kan redde Midt-Norge fra kraftkrise. Les mer

Bodø og Ørland mest sannsynlig

Foto: Scanpix En delt baseløsning mellom Bodø og Ørland peker seg ut som best for de nye kampflyene. Les mer

Nå kommer Idex-kortet

Foto: Idex Fingeravtrykksensoren fra norske Idex bygges inn i amerikanske sikkerhetskort. Les mer


Nettinvesteringer for flere hundre milliarder

Foto: Mona Sprenger Europa skal bygge 42 100 km med nye kraftlinjer de neste tiårene, viser ny plan fra Entso-E. Les mer

Nekter å velge kampflyplass

Foto: Mona Strande Forsvarsdepartementet har laget rapport uten stedsanbefaling. Les mer

Statnett selger Nord Pool ASA

Foto: Trond Isaksen/Statnett  Mener handelsplassen ligger utenfor kjernevirksomheten. Les mer

Asfaltentreprenør vil sprenge tunneler

Foto: Joachim Seehusen Lemminkäinen vil bygge tunneler og vokse på nye områder. Les mer




Abonner på industri-nyheter

RSS RSS-feed for industri finner du her: www.tu.no/rss/industri

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Her bygges 1101 vindmøller

Foto: Svevind AB Den svenske regjeringen har godkjent utbygging av en gigantisk vindpark.
Les mer

Vil ha høyere strømpris på luksusforbruk

Foto: Kjetil Malkenes Hovland SV vil at det skal koste flere øre per kWh å varme opp et badebasseng enn å koke opp en kjele.
Les mer

CO2-problemer på Snøhvit

Foto: Helge Hansen/Statoil Statoil klarer ikke å lagre all CO2-en fra Snøhvit.
Les mer

Dødens ingeniører

Foto:  © Thüringisches Hauptstaatsarchiv Weimar De var helt vanlige ingeniører. De var verken jødehatere eller nazister. Likevel bygget de produksjonslinjer for tilintetgjørelse.
Les mer

To av tre vil helst ha ingeniører

Foto: Dag Yngve Dahle Ikke alle vil ha sivilingeniører, viser tall fra NITO.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Innsikt 04 10
Innsikt 04 10 On & Offshore
Fokus 03 10 Kunnskapsnasjon
Tema 02 10 Klynger
Tema 01 10 Kilowatt
Tema 10 09 Hordaland
Fokus 03 09 Jobb og helse
 
(Du må ha PDF-leser for å lese Tema-bilag)
Annonsere?
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Utvikler: Asbjørn Goa
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2010 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.