til notis om borealis
SKILLES UT I NYTT SELSKAP: Borealis-senteret i Bamble er et av de største forskningssentrene i landet. Nå skal forskerne stå på egne ben, som Norne Innovation. Foto: Borealis

Forskerne står på egne ben

For ett år siden ble 75 forskere sparket ut av Borealis fordi konsernet ville flytte forskningsaktiviteten til Østerrike og Abu Dhabi. I dag jobber 70 av forskerne i Norner Innovation, der de ansatte har kjøpt seg opp til 40 prosents eierskap.

61 av de ansatte har kjøpt aksjer i Norner, som er det største private plastteknologiske utviklingssenteret i Norge og Norden.

– Det at 61 av 70 har kjøpt aksjer, viser at vi har fått med oss veldig mange på en positiv utvikling, sier daglig leder Tine Rørvik.

Øker

Norner Innovation startet i september i fjor, og har allerede ansatt seks nye forskere.

– Det går veldig bra. Vi brukte seks måneder på en markedsstudie før vi startet, og alle forutsetningene derfra har blitt tilfredstilt og mer til. Siden 1. september har vi fått mer enn 70 nye kundeforhold med et internasjonalt spenn fra Asia, Midt-Østen, USA, Europa og til Norge, sier business area manager Thor Kamfjord.

Bredde

Kundene er blant annet innen olje og gass, kjemisk industri, solcelleindustri, plastproduksjon og emballasje.

De tidligere Borealis-forskerne gjør alt fra prosjektledelse, konsulentbistand, produkt- og teknologiutvikling til testing og analyse.

– Det er attraktivt for mange å stå på egne ben, og kunne jobbe tett med industrien. Vi har vært gjennom en usikkerhetsfase, men det har vært en kollektiv ånd og motivasjon for å drive dette, sier Kamfjord.

Les også: Ineos: Mange er usikre for framtida

Helt uavhengig

Borealis var med som eier fra starten av, men solgte tidligere i år til Investeringsfondet Energi og Miljøkapital, som nå eier de resterende 60 prosent av selskapet.

– Vi er veldig fornøyd med å ha Energi og Miljøkapital som eier. Selskapet er uten andre interesser på dette feltet, og det sikrer vår rolle som uavhengig teknologileverandør, sier Kamfjord.

Må selge

Markedssjef Ole Jan Myre forteller at de tidligere Borealis-forskerne har vært gjennom en stor omstilling.

Norner jobber nå med å få inn de store kundene.

– Det er viktig for oss å få de store fiskene i garnet ganske fort, slik at vi sikrer oss økonomisk slagkraft til å gjennomføre våre ambisjoner, sier markedssjefen.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Øyvind Hagen/Statoil

– Norge har et forsprang på flytende vind

Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer


Klimadebattanter, skjerp dere!

Foto: Håkon Jacobsen Er det feil å intervjue lederen av FNs klimapanel? Selvfølgelig ikke, men kommentarene på tu.no viser at leserne ikke klarer å debattere klima på en saklig måte. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer

71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer

Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer




Abonner på industri-nyheter

RSS RSS-feed for industri finner du her: www.tu.no/rss/industri

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.