Lettflydd svensk superjager

Teknisk Ukeblad har prøveflydd svenskenes norgesaktuelle jagerfly. Innendørs, vel å merke. Bli med og se bilder og video av Gripen.

– Slipp stikken, sier testpilot Ola Rignell.

Jeg er midt i en loop. Det vil si at flyet nå ligger på hodet.

Motvillig slipper jeg taket, selv om jeg helst ikke vil gå i bakken allerede. Men den svenske superjageren detter ikke ned.

Styrecomputeren tar straks over kontrollen over flyet.

Enkelt!

– Gripen har et av de mest avanserte styringssystemene i verden. Det gjør at det blir enkelt å fly, slik at piloten kan konsentrere seg mer om andre ting, sier Rignell.

Vi er i en kampflysimulator i Forsvarsmuseet. Svenskene på frierferd i Norge med en svært avansert simulator for å overbevise norske politikere, forsvarsfolk og norsk presse om at deres fly det beste valget.

Gripen er en av tre kandidater som kniver om innpass i det norske flyvåpen. De to andre er amerikanske Joint Strike Fighter (F-35) fra Lockheed Martin og europeiske Eurofighter Typhoon.

Alt på skjerm

Gripen har en avansert fullt ut digitalisert cockpit med tre store mulitifunksjonsskjermer. Det er ingen tradisjonelle instrumenter. All informasjon kommer på skjermene.

– Sørg for at den sirkelen ligger omtrent på enden av rullebanen, og at den streken ligger akkurat på sirkelen. Da har du riktig retning og fart, sier Rignell.

Han prøver å forklare Teknisk Ukeblads utsendte skal prøve å lande det avanserte jagerflyet.

Nesten bom

– Dette går jo ”jättebra”, sier han i det flyet treffer rullebanen, før han fortsetter: Husk å bremse med beina. Du må styre med beina, med beina. Før du sklir ut på siden.

Flyet stopper på under 500 meter. Og det står fremdeles på rullebanen, selv om det kanskje kom litt langt ut på venstre side.

– Vi har det beste alternativet for Norge. Gripen er det eneste alternativet som er utviklet for å være et multirolle kampfly. Dessuten har vi en svært spennende industripakke, sier markedssjef i Saab, Hans Rosén.

Rekkevidde nok

Manglende rekkevidde har blitt brukt som et argument mot det svenske flyet. Dette blir blankt avvist av Fredrik Gustafson, markedsansvarlig for Saabs salgskampanje i Norge.

– Vi vil utvikle en egen versjon for Norge, kalt Jas 39N for Norge. Flyet skal ha 40 – 60 prosent større yteevne og rekkevidde. Det vil også være i stand til å fylle drivstoff i luften. Derfor blir det uproblematisk å overvåke den store norske sokkelen.

Gripen er utviklet for å kunne virke innenfor et nettverksbasert forsvar med verdens mest avanserte datalinker.

Dette gir piloten et komplett situasjonsbilde i alle roller. Flyet har også installert Link-16, bredbåndslinker og satellittkommunikasjon, og informasjon kan innhentes og deles med øvrige interessenter på en overlegen måte.

Gjenkjøp

Egentlig hadde regjeringen det satt av 20 milliarder kroner til kjøp av nye kampfly. Men etter hvert har kostnadsestimatene skutt i været, og flere frykter at Norge må bruke opptil 70 milliarder kroner til kjøp og drift av jagerflyene. Gustafson vil ikke si hvor mye Norge må ut med hvis Gripen blir valgt.

– Men jeg kan love at vi vil være billigere enn de to andre alternativene, sier han.

Gjenkjøp – samarbeid

En av forutsetningen for flykjøpet er at det skal gi minst 100 prosent gjenkjøp for kjøpesummen.

– Vi har mange spennende prosjekter på gang i Norge. Etter hvert som vi har jobbet for å finne eventuelle samarbeidspartnere, har vi funnet så mange kompetente miljøer at vi spør oss selv hvorfor vi ikke har funnet disse mulighetene før. Dette er starten på et svært spennende teknologisamarbeid mellom Norge og Sverige, lover Gustavson.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Børge Lund

– Mine «groupies» er gjerne mannlige dataingeniører på 40 pluss med et hatforhold til Mac

Møt tegneren bak suksesserien Lunsj. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer

71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer


Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer

Fylkeskommunene redder hydrogenstasjonene

Foto: Håkon Jacobsen Overtar Statoils hydrogenpumper. Les mer




Abonner på industri-nyheter

RSS RSS-feed for industri finner du her: www.tu.no/rss/industri

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.