Abonnere –  Annonsere –  Løssalg –  Kontakt oss
Teknisk Ukeblad logo
  • TU.no
  • Bygg-anlegg
  • Energi
  • Industri
  • IT
  • Olje-gass
  • Miljø-klima
  • Motor
  • Forbruker
  • Jobb
TU.no Bygg-anlegg Energi Industri IT Olje-gass Miljø-klima Motor Forbruker Jobb

Ingeniørene hos GE Vingmed Ultrasound i Horten feirer med champagne når Teknisk Ukeblads journalist annonserer at de har blitt kåret til årets Ingeniørbragd. Foto: Ståle Andersen

Ingeniørbragden!

Ingeniørene i Horten jubler over at deres lille ultralydapparat har blitt årets Ingeniørbragd.

Av  Camilla Aadland

Publisert: 17. desember 2009 kl. 12:55 Oppdatert: 2. mars 2012 kl. 08:01

  • Tips en venn
  • Twitter
Ditt navn
Mottakers epost

HORTEN: – Hurra for 2009s beste ingeniører, roper administrerende direktør Dagfinn Sætre i GE Vingmed Ultrasound.

Champagne

Han har samlet de ansatte til allmøte i foajeen. Ute er det mørkt og grått, inne står champagnen klar. Teknologene klumper seg sammen med dørene, og må lokkes inn i rommet hvor det er klart for feiring.

Mikrofonen overrekkes til Teknisk Ukeblads journalist, som får gleden av å røpe hvorfor det skal feires: Vscan er kåret til årets Ingeniørbragd.

Dermed bryter jubelen løs og champagnekorkene smeller i taket. Inn døren kommer gjester fra Israel som får beskjed om at slik har vi det hver dag her!

Delt løsning

HADDE IDÉEN: Kjell Kristoffersen er sjefingeniør hos GE Ultrasound og er den som hadde idéen som gjorde at Vscan faktisk kunne bli noe av. Foto: Ståle Andersen

Men hverdagen hos Vingmed i Horten er ikke bare fest. Nitidig utviklingsarbeid ligger bak Vscan, som altså er en ultralydmaskin i lommeformat.

– Vi var to stykker som hadde idéen og vi satt med hver vår bit av løsningen, sier Kjell Kristoffersen.

Han er sjefingeniør i GE Ultrasound og er den som har fått æren for at Vscan faktisk ble noe av.

– Tanken om å lage et lite ultralydapparat hadde svirret hos oss i mange år. Jeg visste hvordan vi kunne lage ultralyddelen liten. En annen gruppe i GE jobbet med mobiltelefonteknologi. De hadde et prosjekt på displaydelen og dermed ble det klart at vi kunne gjøre dette til et prosjekt uten ekstreme kostnader, sier Kristoffersen.



Gjenbrukt

I Vscan blir teknologi som er laget til 3D-skannere gjenbrukt på en ny måte.

– Dermed var konseptet klart og vi kunne begynne å jobbe, sier sjefingeniøren.

– Trodde du at dette var noe dere ville få til?

– Ja, jeg har ikke vært i tvil.

Han er selv overrasket over mottagelsen Vscan har fått.

– Jeg hadde forventet noe oppmerksomhet, men ikke så mye som det har vært, sier han.

FORNØYDE: Eva Nilssen og Kjell Kristoffersen har begge vært med i GE Vingmed helt siden 70-tallet. Sammen med administrerende direktør Dagfinn Sætre (t.h.) er de stolte over å ha fått til et produkt som Vscan. (FOTO: Ståle Andersen)

Internasjonal interesse

Vscan har nemlig fått internasjonal blest allerede, selv om den ennå ikke er ute på markedet. Konsernsjef i GE, Jeff Immelt, stod selv for lanseringen, noe som utvilsomt har vært med på å øke trykket.

Ikke lenge etter kom den lille ultralydmaskinen med på Time Magazines liste over årets 50 mest innovative oppfinnelser.

– Hva tror du er grunnen til all oppmerksomheten?

– Produktet er lite, ser bra ut og tar veldig gode bilder. Det er første gang et lite ultralydapparat kan kjempe mot store apparater, sier Kristoffersen.



Under 10 000 dollar

VINNEREN: Vscan er liten og portabel. Designet minner om en iPod og utviklerne innrømmer at de har latt seg inspirere av Apple. Foto: Ståle Andersen

Vscan kommer for salg i løpet av første kvartal neste år. Prisen vil bli under 10 000 dollar og kundene vil være både spesialister og helt nye brukere av ultralyd.

– Vi tror ultralydbrukere vil ha god nytte av denne i tillegg til det utstyret de allerede har. Den kan for eksempel være nyttig å ha med på runden i et sykehus, sier Dagfinn Sætre.

Han har også merket stor interesse fra allmennleger.

– Men i starten vil vi nok først og fremst nå de nysgjerrige i denne gruppen, tror Sætre.

Han bekrefter at responsen har vært svært god, men er likevel litt avventende.

– Det er salget som teller, sier han.

Mange har spurt om de kan få kjøpe apparatet til privat bruk, men det kan bli vanskelig.

– Den vil ikke være tillatt å kjøpe fritt, man må ha legelisens, sier Kristoffersen.



Enkel å bruke

Tanken bak Vscan er at den skal være svært enkel å bruke. Én knapp er nok for å få et lesbart bilde.

Men folk som ikke har brukt ultralyd før, må likevel ha opplæring før de kan begynne å bruke ultralydmaskinen.

– De må ha opplæring i å tolke bilder og å ta riktige snitt. Vi ser for oss at det vil være en del opplæring for allmennleger, sier prosjektleder Sigmund Frigstad.

Allmennlege Lasse Folkvord ved Vikhammer legekontor er en av dem som har vært med og testet Vscan i høst. Han tror norske allmennleger kommer til å ta ultralydavleseren i bruk i fremtiden.

– Den er liten, lett, veldig portabel og har et lett brukergrensesnitt. Den er enkel å ta med seg på hjemmebesøk og passer størrelsesmessig og funksjonsmessig i allmennlegebruk, sier Folkvord.

I LABEN: Mye av utviklingen har skjedd i laboratoriet i Horten. Her ser vi Bjørnar Sten-Nilsen i arbeid. Foto: Ståle Andersen

En del av utdanningen

Men også han er opptatt av at det må opplæring til før allmennleger kan ta den i bruk.

– Nøkkelen ligger i at dette blir en del av utdanningen. Morgendagens leger må få undervisning i håndholdt ultralydapparat og for oss som er ferdigutdannet må dette inn i etterutdanningen. Det må lages et system for dette, sier legen.

Han trekker frem at apparatet kan hjelpe legen i undersøkelse av hjertefunksjon, hovedpulsåren, enkle mageundersøkelser, som lever, milt og nyre, i tillegg til fosterundersøkelse.

– Pasienten opplever det som ivaretagende at jeg får sett det som er inni kroppen. Samtidig er jeg er opptatt av at dette ikke må være en falsk trygghet, men ett av mange verktøy som vi bruker til undersøkelse av pasienter, understreker Folkvord.



Kan gi større tillit

Så langt er 150 eksemplarer av Vscan produsert.

– Vi vil produsere noen hundre i først kvartal og så skal vi øke på, sier direktøren.

Kristoffersen tror allmennleger vil ha god nytte av ultralydavleseren.

– Det er et stort psykologisk moment også. Hvis legen dokumenterer det han ser med et bilde, gir det større tillit til at det legen sier faktisk er riktig. Det gir en større grad av objektivitet og bør gjøre livet lettere for legen, sier han.

Vanskelig marked

Også Vingmed i Horten har merket at det er trangere tider i verden.

– Markedet i en stor del av verden har tatt et lite dykk. Det amerikanske markedet har slitt og deler av det europeiske markedet er borte. Russland har for eksempel sunket med 70 prosent. Men vi opplever vekst i Asia fremdeles, spesielt i Kina, sier Sætre.

Som et resultat av tøffere markeder har noen prosjekter dermed blitt satt på hold eller har fått redusert hastigheten noe.



OPPMERKSOMHET: Vscan har allerede vakt internasjonal oppmerksomhet. Morten Haugen er en av dem som har vært og utviklet ultralydapparatet. Foto: Ståle Andersen

Trenger tilbakemelding

Vscan er ett av mange produkter som er utviklet i Horten.

– Vi tenker på hvordan vi kan ta dette videre, men først er vi avhengig av tilbakemelding fra virkelige kunder, sier Kristoffersen.

Han trekker frem at det er et skrikende behov for enkel ultralyd i verden.

– På sikt vil enkel teknologi ha stor betydning for fødselsdødeligheten, tror sjefingeniøren.

– Det er et marked vi knapt har sett på for Vscan, jordmor-markedet, tilføyer Sætre.

Glad for prisen

Teknologene i Horten er stolt over prisen de har fått for nyvinningen sin.

– Det betyr en del for ingeniørene her, sier Sætre.

De ansatte har fulgt med på leseravstemningen på nett, der Vscan var i tet.

– Dette kan bety mye for rekrutteringen.Vi vet at mange studenter leser Teknisk Ukeblad. Dette er et godt bidrag til å profilere selskapet, sier utviklingsdirektør Eva Nilssen.

Tidlig ute

Hun var ansatt nummer to i selskapet og har vært med siden starten i 1979. Vingmed i Horten har laget ultralydmaskiner i hele 30 år.

– Det å lage en enhet med den bildekvaliteten vi har oppnådd, krever lang erfaring innen utvikling av ultralyd, sier Nilssen, som derfor er ekstra stolt over å ha fått til et produkt som Vscan.

– VI har jobbet med ultralyd i en mannsaleder og vet fordelen. Tanken nå er å gjøre dette tilgjengelig for større pasientgrupper, sier hun.

Fagjuryen
  • Steinar Bysveen, administrerende direktør i Energibedriftenes Landsforening (EBL).
  • Ketil Lyng, administrerende direktør i Byggenæringens Landsforening (BNL).
  • Paul Chaffey, administrerende direktør i Abelia.
  • Liv Kari Hansteen, administrerende direktør i Rådgivende Ingeniørers Forening (RIF).
  • Per Terje Vold, administrerende direktør i Oljeindustriens Landsforening (OLF).
  • Torbjørn Digernes, rektor ved NTNU.
  • Unni Steinsmo, konserndirektør ved Sintef.
  • Finn Langeland, kommunikasjonsdirektør i Norsk Industri.
  • Tormod Haugstad, ansvarlig redaktør i Teknisk Ukeblad.
GE Vingmed Ultrasound
  • Har hovedkontor i Horten
  • Er en del av GE Healtcare (ble kjøpt opp i 1998)
  • Har ca 150 ansatte i Norge
  • Står for utvikling design og produksjon av ultralydmaskiner
  • Leverte sitt første produkt i 1979


Juryens begrunnelse
  • Vscan er en verdig vinner av årets ingeniørbragd fordi det er et produkt som er brukerrettet.
  • Produktet representerer en god ingeniørmessig løsning, som både har et teknologisk og samfunnsmessig tilsnitt.
  • Produktet kan i fremtiden gi store helsemessige effekter, ved at helt nye grupper får tilgang på ultralydundersøkelser.
  • Ideen til Vscan kommer fra bedriften selv og er et eksempel på virksomhetsdrevet innovasjon.
  • Produktet er av internasjonalt format og det er derfor ekstra gledelig at den teknologiske utviklingen har skjedd i Norge.


 
Relaterte saker
  • Jakter på bragd-kandidater
  • Sju nye sentre for forskningsdrevet innovasjon
  • Jakter på bragd-kandidater
Ingeniørbragden!
Siste nyheter

16:01 Her er Asus’ super-ultrabook

15:15 Denne appen skal lære deg matte

14:32 Disse kom gjennom eID-nåløyet

13:11 Ingen finner mer olje og gass enn Norge

10:42 Slik kan elbilen bli trådløs

Ledige stillinger
  • Scientist/Senior Scientist - Forsker/Seniorforsker MARINTEK
  • Vi søker dyktige medarbeidere til utfordrende IKT miljø Forsvarets Logistikkorganisasjon
  • Vi har behov for flere ingeniører innen computer hardware og elektronikk! Hatteland Display AS
  • Utbyggingssjef Drammen kommune
  • Fagansvarlig Fylkesveg og Trafikksikkerhetskoordin ator Buskerud fylkeskommune
  • Senior ingeniører - Mekanisk EnerQuip AS
  • Seksjonsleder Areal og Miljø/Miljøsjef og Seksjonsleder Grunn- og rettighetserverv Statnett
  • Prosjektleiar, Arealplanleggar eller jurist/rådgjevar, Ingeniør/saksbehandlar og Prosjektleiar anlegg Tysvær kommune
  • Researcher pipeline technology (P256) Statoil ASA
  • Vi etterlyser lærere Innen fagområdene: Elkraft, Maskin, Bygg Bergen Tekniske Fagskole
  • Sivilingeniør/Ingeniør - Årsnes Norsafe AS
  • Marine Automation R&D Engineers Billingstad, Asker ABB
  • Ingeniører / Sivilingeniører Oslo og Trondheim Statnett
  • Avdelingsingeniør kommunalteknikk Midtre Gauldal kommune
  • Byingeniøren i Kristiansund Prosjektleder Kristiansund kommune
  • Prosjekt- og byggleder for VVS tekniske systemer og anlegg Advansia
  • Driftsingeniør VA Stjørdal kommune
Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Vennligst skriv inn søkeord

Dilbert
Siste kommentarer
  • Direktør slutter i Tekna
    • Knut: Ingeniører kan vel i grunn ikke fordra dire...
  • Velger subseakompresjon på Gullfaks
    • Arnfinn: Gratis tips til dere i olje bransjen fra...
  • Ingen finner mer olje og gass enn Norge
    • Gustav: Det blir ikke akkurat mer seriøst av "ING...
    • IvarF: Maiken Ree, Dette er lite seriøst. "Oljebo...
    • Stian Johnsen: "– Vi forventer at man vil f...
  • Amerikansk militærteknologi full av falske deler
    • Even: Militær standard. "Mil spec" er engelsk for...
    • Gjest: mi.l std. ?
  • Krever forbud mot Leaf-reklame
    • Atom_Mirny: og hva så?
  • Slik kan elbilen bli trådløs
    • Ikke bare elkraft: Det vill nok være kontrol syte...
  • Tesla lager M5-konkurrent
    • Nils: Jeg lever i den troen at det faktisk er sna...
    • a_jay: Før eller siden vil Think og Buddy få samm...
  • Kritiseres for å ha for mange ingeniører
    • Stian: Forsåvidt helt enig Toksikologer er dog of...
Fikk du med deg?
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
Her kan du fly innendørs
 
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
http://www.tu.no/incoming/2012/05/14/1200005036.jpg/ALTERNATES/w300/1200005036.jpg
http://www.tu.no/forbruker/2012/05/14/hvilken-ultrabook-skal-jeg-velge
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
http://www.tu.no/incoming/2012/05/09/1200004867.jpg/ALTERNATES/w300/1200004867.jpg
http://www.tu.no/miljo/2012/05/09/unike-bilder-av-norge-fra-verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
http://www.tu.no/incoming/2012/05/09/sintef_c02_diagram_02__med_logo___alpha__3514_copy_3557.jpg/ALTERNATES/w300/SINTEF_C02_Diagram_02__Med_Logo___Alpha__3514_copy_3557.jpg
http://www.tu.no/olje-gass/2012/05/13/slik-fungerer-manelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
http://www.tu.no/incoming/2012/04/11/1200003549_1965.jpg/ALTERNATES/w300/1200003549_1965.jpg
http://www.tu.no/energi/2012/04/17/dette-kan-bli-verdens-nye-energikilde
Her kan du fly innendørs
http://www.tu.no/incoming/2012/04/13/sequence-01.jpg/ALTERNATES/w300/Sequence+01.jpg
http://www.tu.no/energi/2012/04/13/her-kan-du-fly-innendors
beta.tu.no
beta.tu.no
Vi videreutvikler tu.no
  – hjelp oss å bli bedre!
Mest lest
  • Slik kan elbilen bli trådløs
  • Amerikansk militærteknologi full av falske deler
  • – Matte skal løse virkelige problemer
  • Småkraft er verst for miljøet
  • Energibruk ned fra 530 til 66 kWh per kvadrat
  • Ingen finner mer olje og gass enn Norge
  • Her kan du følge livet på romstasjonen live
  • Se verdens største vikingskip ta form
  • Skal sikre kysten med sensorer
  • Direktør slutter i Tekna
Papirutgaven av Teknisk Ukeblad
Abonnere Adresseendring eAvis/PDF
Kjøp siste utgave av Teknisk Ukeblad
Siste videoer
  • Her kan du følge livet på romstasjonen live
  • Tre mann på vei til romstasjonen
  • Omdiskutert rekordbygg brant ned
  • Lag din egen animasjonsfilm
  • Skal bekjempe malaria med dataspill
Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. publisher: Jan M. Moberg
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Nettsjef: Svein-Erik Hole
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media AS
c/o: Nitschke & Borgting Økonomibyrå AS
PB 6793 St. Olavs plass, 0130 Oslo