EVS 24 vil blant annet presentere nye elbiler, hybridbiler, plug-in-hybrider og hydrogenbiler. Her representert ved elbilen Think Ox (nederst til venstre), hybriden Toyota Prius (øverst til venstre), plug-in-hybriden Chevrolet Volt (øverst til høyre) og hydrogenbilen Honda FCX (nederst til høyre).

Bilnyheter slippes i Norge

Morgendagens hybrider, elbiler og hydrogenbiler kan du snart se og prøve i Stavanger.

Vanligvis har de store bilnyhetene vært forbeholdt utstillinger i Genève, Paris og Detroit. Nå får bilmetropolene konkurranse fra Norge.

Det er Stavanger som er arrangørby for verdens største miljøbilarrangement, EVS . Og allerede nå er det klart at noen av de store konsernene vil slippe nyheter under kongressen 13-16. mai neste år.

Prestisje

Bak forkortelsen EVS 24 skjuler seg verdens største og mest prestisjetunge miljøbilarrangement, med det fulle navnet The International Battery, Hybrid and Fuel Cell Electric Vehicle Symposium.

24 betyr at dette er 24. gang EVS arrangeres etter starten i Phoenix i USA i 1969. Siden da har eksperter og entusiaster møttes med 18 måneders mellomrom i vekslende verdensdeler.

– Dette blir første gang EVS legges nord for Berlin. Vi konkurrerte blant annet med Roma, Genève og Bordeaux om arrangementet. En by som Stockholm har søkt tre ganger uten å lykkes, forteller styreleder for EVS 24, Harald N. Røstvik.

Mot nullutslipp

Ettersom Stavanger-konferansen også markerer 40-årsjubileet til EVS, blir det gjort en egen vri. EVS 24 vil være bredere anlagt enn tidligere og har fått undertittelen «mot nullutslipp». Timingen kunne ikke vært bedre, innser Røstvik.

– Da vi startet jobben med å få EVS til Stavanger så verden annerledes ut. Batteriene var utskjelt, hybrider knapt synlige og klimaet langt nede på dagsordenen. Nå, derimot, koker det rett og slett. Vi ser en enorm utvikling på for eksempel batteriteknologien med bilprodusenter som både ser sitt samfunnsansvar og enorme profittmuligheter. Temaet er løftet opp på et nivå det aldri har vært, med enorm interesse fra både investorer, industri og politikere.

Les om bilene som ble presentert på EVS 21 for tre år siden:

Dagens framtidsbil

Lover nyheter

EVS 24 er delt inn i tre hoveddeler. Kongressens ryggrad er de rundt 300 foredragene som skal holdes.

Dernest er det en utstillingsdel som kommer til å bli stor. Hovedhallen ble utsolgt allerede i sommer, slik at nabohallen også må tas i bruk slik at de store bilkonsernene får nok plass til å vise seg fram.

– Det er for tidlig til at jeg kan gå ut med navn verken på foredragsholdere eller utstillere. Men det er jo de største navnene som kommer. Dessuten er jeg blitt informert om at det vil bli sluppet nyheter her i Stavanger disse dagene, røper Røstvik.

Etter 40 år merker nå EVS konkurranse fra de tradisjonelle bilutstillingene som også har tatt inn i seg elektrisk framdrift.

– Den store forskjellen er at de er tyngst besatt av markedsføringsfolk, mens vi har teknologene, påpeker EVS-sjefen.

Viking-rally

Den siste komponenten i miljøbilkonferansen blir et uhøytidelig billøp. I det såkalte Viking Rally skal hydrogenbiler og elbiler vise seg fram langs ruta Oslo-Stavanger.

Løpet faller sammen med den offisielle åpningen av Hydrogenveien, som er den samme 680 kilometer lange strekningen.

Les også: Hydrogenveien

Første skritt for hydrogenveien

Ingen renvasking

Røstvik synes ikke det er noen motsetninger i det å arrangere et miljøbilseminar i Stavanger – landets oljehovedstad.

– Dette var motforestillinger vi møtte tidlig. Men Norge har ikke bare Europas oljehovedstad, vi har også 45 prosent av vannkraftproduksjonskapasiteten i Europa og mye av denne elektrisiteten produseres i området vårt. Og det er nettopp i dette skjæringspunktet debatten må tas. Vi skal ikke være redde for å ta opp vanskelige tema så lenge dette gjøres på en ærlig måte. Men vi har altså ikke fått EVS til Stavanger for å renvaske fossilindustrien, understreker Røstvik.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Stein Jarle Olsen

En kraftpakke av de sjeldne

Holder Sonys nye håndholdte mål? Vi har testet Playstation Vita

Mattenøtt: Klarer du denne?

Illustrasjonsfoto: Colourbox Trim de små grå med ukens noe innfløkte problem. Les mer

– Strømprisen like viktig som bensinprisen i USA

Foto: Håkon Jacobsen Nordmenn har samme forhold til strømprisen som amerikanerne har til bensinprisen, mener energiminister Ola Borten Moe. Les mer


– Norge har et forsprang på flytende vind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer

Skal lage bedre skipsmotorer

Foto: Wärtsilä Verdens to mest dominerende skipsmotorprodusenter får 17 millioner euro til å utvikle enda bedre motorer. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på forbruker-nyheter

RSS RSS-feed for forbruker finner du her: www.tu.no/rss/forbrukerteknologi

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.