Panasonics nye 3D-kamera kommer i oktober. Foto: Panasonic

Film i tre dimensjoner

Panasonic følger opp sine nye 3D-TV-er med et 3D-videokamera for forbrukermarkedet.

3D-bølgen ruller videre. Nå lanserer Panasonic det de påstår er verdens første 3D-kamera til forbrukermarkedet.

Det er kanskje ikke helt presist, siden minst ett kinesisk firma har hatt et kamera på markedet et års tid. Men Panasonic retter seg mot vedtatte 3D-standarder og det er her veksten kommer.

Konverterer

HDC-SDT750, som kameraet heter, ser ut som et vanlig videokamera, men når man skal bruke det til å filme i tre dimensjoner setter man på et konverteringsobjektiv.

Objektivet har to linsesystemer, ett for hvert øye. For å lagre begge bildene fordeles de på halvparten av et FullHD-bilde. Det vil si at hvert av dem bruker halvparten av den horisontale oppløsningen, 960 punkter.

Den ferdige 3D-filmen vil derfor ha en oppløsning på 960 ganger 1080 punkter. For å se opptakene i 3D må man selvfølgelig ha en av de nye 3D-TV-ene utstyrt med aktive briller som nå er kommet på markedet.

Full og halv

Panasonics nye 3D-kamera gjør det enkelt å ta opp, lagre og vise video i 3D. Ulempen er at oppløsningen blir halvparten av FullHD, som man er blitt vant med i nye HD-kameraer.

De nye filmene som nå lanseres på Blu-ray kommer i FullHD, det vil si 1920 ganger 1080 punkter. Her mister man ingen oppløsning fra det TV-en kan gjengi.

2D også

Ved å ta av 3D-konverteringsobjektivet får man et vanlig 2D-videokamera, med alle de finesser man forventer av et slikt i dag.

Prisen på det nye kameraet er ikke klart, men helt billig blir det neppe når det kommer på markedet i oktober.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Stein Jarle Olsen

En kraftpakke av de sjeldne

Holder Sonys nye håndholdte mål? Vi har testet Playstation Vita

Mattenøtt: Klarer du denne?

Illustrasjonsfoto: Colourbox Trim de små grå med ukens noe innfløkte problem. Les mer

– Strømprisen like viktig som bensinprisen i USA

Foto: Håkon Jacobsen Nordmenn har samme forhold til strømprisen som amerikanerne har til bensinprisen, mener energiminister Ola Borten Moe. Les mer


– Norge har et forsprang på flytende vind

Foto: Øyvind Hagen/Statoil Flytende vindkraftverk vil slå igjennom i løpet av et par år, tror DNV-topp. Statoil søker nå konsesjon for Hywind-park i USA. Les mer

Skal lage bedre skipsmotorer

Foto: Wärtsilä Verdens to mest dominerende skipsmotorprodusenter får 17 millioner euro til å utvikle enda bedre motorer. Les mer

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Illustrasjonsfoto: colourbox.com Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Solid fra Kongsberg

Foto: KDA Kongsberg-gruppen fikk et driftsoverskudd på 2,1 milliarder fra en omsetning på 15,1 milliarder i 2011. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på forbruker-nyheter

RSS RSS-feed for forbruker finner du her: www.tu.no/rss/forbrukerteknologi

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.