Press LP-ene inn i iPoden
Platespilleren Pro-Ject Debut III USB og programvaren Audacity lar deg digitalisere vinylsamlingen. Vår test viser at prosessen tar tid, men lydkvaliteten er imponerende.
Av Dag Yngve Dahle
Publisert: 11. februar 2008 kl. 21:10
Østerrikske Pro-Ject er en av flere platespillerprodusenter som tilbyr spillere med USB-inngang.
Spillere kan kobles til PC, slik at vinyllyden kan bli digital musikk.
Delevansker
Tilkoblingen er takknemlig enkel. Få sekunder etter at vi USB-koblet enhetene sammen, var det bare å senke stiften ned på den roterende vinylen og klikke på 'Record'-knappen i det avanserte gratisprogrammet Audacity.
Dermed tar programmet opp musikken. Det hele er svært brukervennlig, og noe mer utpreget "plug and play" finnes knapt.
Den eneste aberet er at 'default' innstilling er opptak i mono. Vi tok opp en hel vinylside i mono før vi oppdaget dette, og endret innstillingene til stereo.
Som lignende programmer tar Audacity opp en vinylside i én lydfil. Det betyr at vi må dele filen opp i en fil for hver låt. Programmet kan gjøre dette automatisk ved selv å finne pausene mellom låtene med funksjonen 'Silence finder'.
Dette fungerte bare sånn passe godt. Programmet ga oss i snitt 30 prosent flere spor/filer enn antall låter på platene. Ekstrafilene, som besto av rolige partier i begynnelsen av låtene, tolket altså programmet feilaktig som egne låter.
Mp3-omvei
Heldigvis er det forholdsvis enkelt å dele opp lydfila manuelt. Funksjonaliteten er den samme som ved annen digital lyd- og videoredigering, og resultatet ble utmerket.
Audacity lar deg velge mellom å lagre låtene i formatene Wav, Ogg Vorbis eller mp3, men med mp3 må vi gå veien om ukomprimert wav og laste ned en plug-in før vi får ferdige mp3-filer ut.
Dette er en smule krøkkete, men det spiller selvsagt ingen rolle hvis du skal ha musikken inn i en iPod, siden Apple bruker AAC-format.
Sett av tid
Hele prosessen tar lang tid. Musikken må tas opp i 'realtime'. Varer en plate i 45 minutter, tar det 45 minutter å spille den inn. Å dele opp hovedfila i filer for hver låt og lagre dem i riktig lydformat går forholdsvis kjapt når du har gjort det noen ganger.
Men etter det gjenstår en del arbeid. Du skal ha låtene inn i mp3-spilleren, og da må du manuelt legge inn artist-, album og spornavn.
iTunes henter denne informasjonen fra en database, slik at du i de fleste tilfeller slipper å ta deg av denne taggingen.
Å digitalisere vinyl er betydelig mer tidkrevende enn å la iTunes digitalisere og tagge en CD i løpet av få minutter.
Hva så med lyden?
BILDESERIE: Stilig lyd fra CES
Lydjubel
Lyden er meget god. Overraskende mye av vinylens gode kvaliteter blir med over i det digitale universet. I digital form framstår musikken både oppløst, definert og kraftfull. Bass gjengis med tyngde, mellomtone later til å være dynamisk og vi hører lite digital hardhet i diskantområdet.
Gjennom de samme hodetelefonene er det faktisk vanskelig å høre forskjell på det digitale opptaket og den originale LP-en.
Det betyr at også litt spraking forekommer på lydfilene, men langt mindre enn ventet. Det skyldes antakelig god signalbehandling og prosessering.
Resultatet henger selvsagt sammen med originalens forfatning. En slitt og skitten LP vil gi dårligere lyd enn et strøkent eksemplar, og forskjellene vil høes også på lydfilene. Du kan fjerne noe støy i Audacity og gjøre andre mindre endringer, men det bør gjøres med varsomhet. Fjerner du mye støy, fjerner du også deler av musikken.
Konklusjon
Alt i alt er resultatet overraskende godt. Pro-Ject-spillerens gode, rene lyd gir lydfiler av høy kvalitet. Audacity er et funksjonsmettet og kapabelt program som overraskende nok er gratis. Det kunne dog vært enklere å bruke.
Karakter:
Pro-Ject Debut III USB: 5.
Audacity: 4.
Relaterte saker
Siste nyheter
Ledige stillinger
- Vi søker dyktige medarbeidere til utfordrende IKT miljø Forsvarets Logistikkorganisasjon
- Vi har behov for flere ingeniører innen computer hardware og elektronikk! Hatteland Display AS
- Utbyggingssjef Drammen kommune
- Fagansvarlig Fylkesveg og Trafikksikkerhetskoordin ator Buskerud fylkeskommune
- Senior ingeniører - Mekanisk EnerQuip AS
- Researcher pipeline technology (P256) Statoil ASA
- Vi etterlyser lærere Innen fagområdene: Elkraft, Maskin, Bygg Bergen Tekniske Fagskole
- Sivilingeniør/Ingeniør - Årsnes Norsafe AS
- Avdelingsingeniør kommunalteknikk Midtre Gauldal kommune
- Byingeniøren i Kristiansund Prosjektleder Kristiansund kommune
- Driftsingeniør VA Stjørdal kommune
Siste kommentarer
- Ingen finner mer olje og gass enn Norge
- IvarF: Maiken Ree, Til å formidle Jarand Rystads ...
- IvarF: Maiken Ree, Dette er lite seriøst. "Oljebo...
- Gustav: Det blir ikke akkurat mer seriøst av "ING...
- IvarF: Maiken Ree, Dette er lite seriøst. "Oljebo...
- Stian Johnsen: "– Vi forventer at man vil f...
- Velger subseakompresjon på Gullfaks
- Arnfinn: Gratis tips til dere i olje bransjen fra...
- Amerikansk militærteknologi full av falske deler
- Even: Militær standard. "Mil spec" er engelsk for...
- Gjest: mi.l std. ?
- Krever forbud mot Leaf-reklame
- Atom_Mirny: og hva så?
- Slik kan elbilen bli trådløs
- Ikke bare elkraft: Det vill nok være kontrol syte...
- Tesla lager M5-konkurrent
- Nils: Jeg lever i den troen at det faktisk er sna...
- Kritiseres for å ha for mange ingeniører
- Stian: Forsåvidt helt enig Toksikologer er dog of...
Fikk du med deg?
Hvilken ultrabook skal jeg velge?
Unike bilder av Norge fra verdensrommet
Slik fungerer månelandingen
Dette kan bli verdens nye energikilde
Her kan du fly innendørs
Mest lest
- Slik kan elbilen bli trådløs
- Amerikansk militærteknologi full av falske deler
- Småkraft er verst for miljøet
- – Matte skal løse virkelige problemer
- Energibruk ned fra 530 til 66 kWh per kvadrat
- Her kan du følge livet på romstasjonen live
- Ingen finner mer olje og gass enn Norge
- Skal sikre kysten med sensorer
- Se verdens største vikingskip ta form
- Direktør slutter i Tekna



















