FORTSATT TRYKK: Stortingets mål om at 50 prosent av utbyggingen skal kunne komme i Norge, krever et fortsatt trykk på saksbehandling av vindkraftprosjekter, sier Norwea-sjef Øyvind Isachsen. Foto: Øyvind Lie

– NVE må ikke nedprioritere vindkraften

Norwea er kritisk til at NVE prioriterer søknadsbehandling av vannkraft foran vindkraften.

Vassdrags- og energidirektør Per Sanderud har den siste tiden understreket at det er viktig å få ferdigbehandlet søknader fra den billigste produksjonsformen, storskala vannkraft, framfor dyrere teknologier som småskala vannkraft og den aller dyreste av de aktuelle teknologiene i elsertifikatmarkedet, vindkraften.

Les om det her og her.

Etterlyser likebehandling

Norsk vindkraftforenings (Norwea) administrerende direktør Øyvind Isachsen er bekymret over signalene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).

– Elsertifikatsystemet er teknologinøytralt og vi i Norwea har jobbet hardt for denne teknologinøytraliteten. Jeg liker ikke at NVE når markedet nå er igangsatt, allokerer sine folk innen saksbehandling fra vindkraft til den statseide vannkraftens fordel, sier Isachsen.

Stortingets mål om at 50 prosent av utbyggingen skal kunne komme i Norge, krever et fortsatt trykk på saksbehandling av vindkraftprosjekter, da dette målet ikke kan oppnås uten en anselig mengde vindkraft. Dette målet oppnår Norge ikke ved nedprioritering av eksisterende og nye vindprosjekter, sier Isachsen.

Les også: Treg saksbehandling av vindkraft: Kan flytte utbygging til Sverige

NVE ikke ferdig

– Viser det at NVE nå har et mer negativt syn på vindkraft enn før Sanderuds forgjenger Agnar Aas?

– Nei, NVE har ikke et mer negativt syn på vindkraft nå enn under Aas sitt regime. Men NVE er ikke ferdige med arbeidet sitt.

– Om vi i Norge skal få vår andel av sertifikatutbyggingen kan ikke NVE legge hodet på ”se hvor flinke vi er”-puta, der de viser til hvor mange konsesjoner til vindkraft NVE har gitt, sier Isachsen.

– Regjering og storting har tross alt gitt marsjordren om at Norge skal ha sin andel av dette markedet, sier Norwea-sjefen.

Les også: – Urimelig lang saksbehandling for vindkraft

Høyt spill

Vannkraft alene er ikke nok, understreker Isachsen.

– Det er et meget høyt spill å satse på den statseide vannkrafta alene, dette sett i lys av det vannkraftbransjen selv har sagt om lang ledetid på de store vannprosjektene, sier Isachsen.

Vannkraftaktører i Norge har tidligere advart mot at det kan bli for knapt med tid til å rekke fristen for å få elsertifikater. For å få sertifikatene må anleggene være satt i drift innen utgangen av 2020.

– Legger man disse bekymringene opp på den lange ankesaksgangen vi frem til nå har opplevd mellom Miljøverndepartementet og Olje- og energidepartementet blir nettene lange for oss i Norwea, sier Isachsen.

Les også: Vil ha flere utenlandskabler og dyrere strøm

Les også: – Regjeringen snakker med to tunger om strømprisene


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Johannessen, Sara/Scanpix

Derfor har blinde problemer med å sove når det er lyst

Sjekk hvordan lys virker på kropp og sinn. Les mer

Denne leverer HD-bilder

Foto: Asus Bare litt større enn et CD-cover. Les mer

Vil ha oljefradrag for fornybarselskapene

Foto: Øyvind Lie Fornybarselskaper bør også få 78 prosent skattefradrag, mener Intpow-leder Geir Elsebutangen. Les mer


Norske datahaller får ingen kunder

Foto: Entra Ingen slår Norge på spektakulære datahallplaner. Men heller ikke Entras nye storstue blir noensinne bygget uten at en storkunde melder seg. Les mer

Togulykken på Vestfoldbanen: – Avhører fortsatt togbesetningen

Foto: Scanpix Statens havarikommisjon for transport jobber fortsatt med avhør av togbesetningen etter Flirt-ulykken forrige uke. Les mer

Milliardkontrakt for Åsgard-kompresjon

Foto: Statoil/Øyvind Hagen Technip Norge er tildelt kontrakten for marine operasjoner på Åsgard-feltet, til en verdi av 1,2 milliarder kroner. Les mer

Yme-skandalen: Ansatte og myndigheter refser sikkerhetsnivået

Foto: Maiken Ree Verneombud melder om nye kritiske feil på Yme-plattformen, men føler de ikke blir tatt på alvor. Petroleumstilsynet mener regelverket brytes, og vurderer å gripe inn. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på energi-nyheter

RSS RSS-feed for energi finner du her: www.tu.no/rss/energi

Fikk du med deg

Nordmenn kurerer kreft med lys og kjemi

Hemmeligheten ligger i kremen som brukes sammen med lysbehandlingen.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.