PÅ TUR: Viking Lady har Stavanger som base. Fra 16. til 18. desember besøker det gassdrevne skipet København og klimatoppmøtet. Foto: Eidesvik

Viser brenselcelleskip på klimamøte

Det norske LNG-drevne supplyskipet Viking Lady med brenselcelle om bord reiser til København for å vise hvordan skipsfarten kan bli mer miljøvennlig.

Rederiet Eidesvik går foran i miljøvalg innen skipsfart. Tre av rederiets 10 forsyningsskip går på naturgass.

Siste skudd på stammen, Viking Lady, har i tillegg installert en brenselscelle om bord for å teste framtidas miljøvennlige skipsmotorer.

Les mer: Tester brenselcelle på skip

Invitert

Nå er skipet invitert til klimatoppmøtet i København. Invitasjonen kom fra Ritt Bjerregaard, overborgermester i København.

Hun har invitert borgermestrene fra over 60 av verdens største byer til Climate Summit for Mayors.

Når hun skal vise fram den store vindkraftparken Middelgrunden utenfor byen torsdag 17. desember, skal de fraktes med Viking Lady.

Testet i høst

Utviklingen og testingen av brenselcelle for skip foregår i prosjektet FellowShip, som startet opp i 2003.

Tidligere i år ble brenselcellen og tilhørende system og utstyr testet og kjørt i gang på land. I høst ble det installert om bord på Viking Lady.

Prosjektleder for FellowShip i mange år, Tomas Hebe Tronstad fra DNV, er svært fornøyd med å ha kommet i gang med testingen av anlegget om bord i skipet.

– Brenselscellen har begynt å levere kraft, men vi har kjørt i gang veldig forsiktig, sier Tronstad.

Hjelpemotor

Flytende naturgass blir brukt som drivstoff for brenselcellen, som er på kun 320 kilowatt (kW). Det er i prinsippet nok til å fungere som hjelpemotor for å sikre strømforsyningen om bord, men ikke til framdrift.

FellowShip er et samarbeidsprosjekt mellom de norske aktørene Eidesvik, Det norske Veritas og Wärtsilä samt tyske MTU Onsite Energy. Det tyske selskapet har levert over 50 brenselceller for bruk på land.

– Visningen i København er mer som et fesjå å regne. Den viktige jobben er å kjøre i gang og lære mer. Men det er stor glede over på ha kommet så langt, sier Tronstad.

Viking Lady blir liggende i havn i København 16. og 17. desember.


Del på Facebook:

FellowShip:

Forsknings- og utviklingsprosjekt som har som mål å utvikle og demonstrere kraftforsyningsenheter med brenselcelle til bruk i det maritime markedet og offshoremarkedet.

Partnere:

  • DNV: Prosjektledelse, risiko og sikkerhetsanalyse, skipsklassifisering
  • Eidesvik Offshore: Rederi
  • MTU Onsite Energy: Brenselcelleleverandør, MCFC (smeltekarbonat-teknologi)
  • Wärtsilä Norway: Skipsdesign, Elektro-, kraftelektronikk og kontrollsystemer samt integrering av systemet om bord

Miljøgevinst:

I forhold til et skip tilsvarende Viking Lady drevet på diesel, er besparelsene med bruk av brenselceller:

  • 30 % lavere drivstofforbruk
  • Opp til 50 prosent mindre CO2-utslipp
  • Null utslipp av NOx, Sox og partikler

For et vanlig offshore supplyskip som går på diesel, betyr utslippene ved bruk av LNG-drevet brenselcelle reduksjoner tilsvarende

  • 5000 tonn CO2
  • 180 tonn NOx (samme som fra 20 000 biler)
  • 30 tonn Sox
  • 4 tonn partikler

Kilde: Prosjektets hjemmesider (www.fuelcellship.com)

Brenselcelle:

  • En brenselcelle konverterer energi lagret i en kilde til elektrisitet via en kjemisk reaksjon med oksygen i lufta.
  • Energikilder kan være hydrogen, naturgass, propan, metan, avfallsgasser m.m.
  • Utslipp av skadelige stoffer er nær null. avhengig av energikilde.
  • Brukes hydrogen, vil kun vanndamp slippes ut, mens utslipp fra LNG og andre karbonholdige kilder vil inneholde CO2, men vesentlig redusert i forhold til vanlig teknologi.

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Børge Lund

– Mine «groupies» er gjerne mannlige dataingeniører på 40 pluss med et hatforhold til Mac

Møt tegneren bak suksesserien Lunsj. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer

71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke like mange maskiner har gått kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer


Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer

Fylkeskommunene redder hydrogenstasjonene

Foto: Håkon Jacobsen Overtar Statoils hydrogenpumper. Les mer




Abonner på energi-nyheter

RSS RSS-feed for energi finner du her: www.tu.no/rss/energi

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.