ETTERLYSER: - Det bør innføres en deponiavgift på 700 til 800 kroner, mener Per Kristian Olsen, konserndirektør for produksjon og varme i Hafslund. Foto: mona sprenger

Etterspurt avfall havner på dynga

Mens bransjen skriker etter avfall, har fylkesmennene gitt dispensasjon til at nær 400.000 tonn søppel fortsatt kan kjøres på dynga.

– Avfallssituasjonen er helt håpløs, sukker Per Kristian Olsen, konserndirektør for produksjon og varme i Hafslund. Energiselskapet har bygd et nytt energigjenvinningsanlegg i Fredrikstad og bygger nå et tilsvarende anlegg på Borregaard i Sarpsborg. Olsen liker utviklingen dårlig.

– Samtidig som det er underskudd på avfall, vil flere kommuner deponere 390.000 tonn med avfall.

For lite avfall

1. juli trådte deponiforbudet i kraft. I 2005 vurderte Statens forurensingstilsyn at deponiforbudet vil gi et økt behov for behandlingskapasitet på om lag en million tonn i året. Det satte i gang en milliardsatsing på nye forbrenningsanlegg i mange norske byer. Nå frykter Olsen og mange aktører i bransjen at det skal bli vanskelig å sikre seg nok søppel.

Finanskrisen har ført til en kraftig nedgang i avfallsmengden i Sverige, som utkonkurrerer norske anlegg på pris. Samtidig gir fylkesmenn over hele landet dispensasjoner for at avfallet fortsatt kan deponeres på samme måte som før.

Deponiavgift

Olsen etterlyser nå like rammebetingelser som sine svenske konkurrenter og mener at norske myndigheter bør gjøre det mer lønnsomt å kjøre avfall til forbrenning i Norge.

– Det bør innføres en deponiavgift på 700 til 800 kroner. Det ville løst problemet med for lite avfall og sikre Finansdepartementet penger.

Norsk Fjernvarme mener at kommunikasjonen mellom fylkesmennene og Statens forurensingstilsyn har vært for dårlig.

– Det er billigst for kommunene å ha avfallet på deponi og fylkesmennene gjør bare den jobben de alltid har gjort. Mange er ikke bevisste i denne saken, sier Heidi Juhler, daglig leder i Norsk Fjernvarme.

Ulik praksis

Avfall Norge, som representerer hele verdikjeden i avfallsbransjen er heller ikke fornøyd med sine medlemmer.

– Vi er kritisk til at mange av våre medlemmer har kommet for sent i gang. Andre har ikke gjort noe som helst. De har bare søkt om tillatelse til å fortsette å deponere, og fylkesmennene praktiserer dette svært forskjellig, sier direktør i Avfall Norge, Håkon Jentoft.

Avfall Norge har bedt Statens forurensingstilsyn sørge for at praksisen blir lik over hele landet.

– Vi har hele tiden vært klar på at dispensasjon bare skal gis til aktører som har inngått kontrakter med avfallsforbrenningsanlegg under oppføring.

Sju dispensasjoner

Fylkesmannen i Telemark har gitt hele sju dispensasjoner.

– De har vært veldig trege med å gjøre noe med dette her, selv om de har visst om det i lang tid, forklarer Ingvar Oland, nestleder i miljøavdelingen hos fylkesmannen i Telemark.

– Vi har et par stykker som hadde trodd at de kunne sortere seg unna deponiforbudet og på den måte komme seg under 10 prosent grensen. Vi måtte fortelle de at det ikke var mulig og følte at vi måtte gi dem mer tid til å ordne opp, sier Oland, som opplever at situasjonen er under kontroll.

– Det er et deponi som jobber med å få på plass et eget forbrenningsanlegg. Så vi er ikke så veldig bekymret. Det er heller ikke store volumer det er snakk om. Den avfallsmengden som betyr noe er under kontroll.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Illustrasjonsfoto: colourbox.com

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Klimadebattanter, skjerp dere!

Foto: Håkon Jacobsen Er det feil å intervjue lederen av FNs klimapanel? Selvfølgelig ikke, men kommentarene på tu.no viser at leserne ikke klarer å debattere klima på en saklig måte. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer


71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer

Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer




Abonner på energi-nyheter

RSS RSS-feed for energi finner du her: www.tu.no/rss/energi

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.