- Erfaringen med olje og gass kan gi Norge et konkurransefortrinn i arbeidet med vindkraft til havs, mener Energirådet. (Illustrasjonsfoto) Foto: REPower

Maks 15 prosent vindkraft i verden

NASA mener vindkraftverk i havet kan stå for en stor del av verdens fornybare energi. Og Golfstrømmen gir havområdene våre svært gode vindkraftmuligheter.

NASA har kartlagt verdens vindkraftrressurser.

- Vindkraft har potensial til å stå for 10 til 15 prosent av verdens fremtidige energi, sier Paul Dimotakis ved NASAs Jet Propulsion Laboratory, til NASAs nettsider.

Forskere ved senteret hans har nemlig sett på data fra NASAs QuickSCAT-satelitter fra 2000 til 2007.

Vindkart

Satelittene bruker mikrobølger til å måle vindaktiviteten over verdens havområder, og forskerne har brukt tallene til å regne ut gjennomsnittlig hvor mye kraft som kan produseres fra en vindturbin på et gitt sted i havet.

Resultatet har blitt to «vindkart», ett for perioden juli-august og ett for desember – februar.

De største vindmønstrene forskerne har sett, er sesongmønstrene. I perioden mellom desember og februar blåser vinterstormene heftig på den nordre halvkule. Mellom juli og august er det vinter i sør, og vindene blåser sterkest der.

Les også: Kjemper om å bli energisentre

En milliard kroner til vind

Stabile vinder

På steder hvor landjorda og havet sammen skaper sterke vinder, er vindstyrken mer stabil. Dette gjelder blant annet på sydspissen av Sør-Amerika, på Tasmania, New Zealand og i California.

Viktig er også vinden som skapes av havet selv. Varme havstrømmer varmer lufta over, og når disse strømmene kolliderer med kalde havstrømmer, skaper temperaturforskjellen i lufta vindaktivitet.

Et tydelig eksempel på dette er Golfstrømmen, som strekker seg fra kysten av Amerika til Nordsjøen og Norskehavet. Der er vindene sterkere enn i havene rundt både vinter og sommer, noe som skulle gi gode forhold for såkalte offshore-vindkraftverk.

Enormt potensial

Enova gikk tidligere i år ut med en potensialstudie som viser at vindkraftverk til havs har et fysisk potensial på svimlende 14 000 TWh. Til sammenligning ligger det norske strømforbruket på rundt 120 TWh.

Slike vindkraftverk har flere fordeler i forhold til vindkraftverk på land; først og fremst har de lavere støyforurensningseffekt, og i tillegg er vindene ofte sterkere ute i havet fordi det ikke finnes verken fjell eller daler som skaper «friksjon».

Vanskelig teknologi

Ifølge NASA-forskerne har vindkraftverk i havet potensial til å gi mellom 500 og 800 watt effekt per kvadratmeter. Det er langt mer enn gjennomsnittlig solkrafteffekt på jorden, og vindkraften har i tillegg lavere kostnader per watt.

Men foreløpig er det lenge igjen før dette er et reelt storskalaalternativ.

En arbeidsgruppe i det norske Energirådet, bestående av blant andre EBL-leder Steinar Bysveen og representanter for Statnett, StatoilHydro, Statkraft og NVE, konkluderte i en rapport tidligere i år med at det norske potensialet for såkalt offshore vindkraft nok ikke vil kunne realiseres før etter 2020-2025, og da kun som en følge av økt kraftpris og reduserte anleggskostnader.

Foreløpig er nemlig bygge- og vedlikeholdskostnadene for store til at slik strøm skal være konkurransedyktig på pris. Men det er likevel håp.

- Erfaringen fra offshore olje og gass, shipping, betongindustri, kabler og fjernstyrt drift til havs vil kunne gi Norge et konkurransefortrinn som kan gjøre det mulig å bygge en ny eksportnæring, skriver arbeidsgruppa.

Les også: Statkraft satser på flytende vindkraft

Norge inn i havvind-samarbeid

Regjeringen sier ja til Tysvær vindpark

Første ja og nei til offshore vindkraft


Del på Facebook:

Vindkraft i Norge

  • Produserer ca 360 MW fordelt på 16 kraftverk.
  • Den største vindparken finnes på Smøla i Møre og Romsdal. Parken har 68 vindturbiner og produserer 150 MW.
  • Det er gitt konsesjon for over 1700 MW ytterligere vindkraft.
  • I tillegg er det søkt konsesjoner for totalt 4500 MW.

Kilde: NVE


 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Illustrasjonsfoto: colourbox.com

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Klimadebattanter, skjerp dere!

Foto: Håkon Jacobsen Er det feil å intervjue lederen av FNs klimapanel? Selvfølgelig ikke, men kommentarene på tu.no viser at leserne ikke klarer å debattere klima på en saklig måte. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer


71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer

Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer




Abonner på energi-nyheter

RSS RSS-feed for energi finner du her: www.tu.no/rss/energi

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.