/colourbox.com
VERDIFULLE KLIKK: Jo flere som ser på dine egenproduserte videoer, desto mer penger vil du få. Nå skal det lønne seg å være kreativ hos YouTube. Foto: Montasje

YouTube vil betale deg

Dersom du laster opp filmer du har laget til videodelings-nettstedet YouTube, kan du snart få en bit av reklameinntektene.

Det er YouTube-gründer Chad Hurley som sier at hans team jobber med et system som skal gjøre denne utbyttefordelingen automatisk, på en måte som gjør at kreativitet blir belønnet.

Gjør det selv

- Systemet skal settes opp om et par måneder, og bruke en blanding av ulike typer reklame - inkludert små klipp som vises før filmen din, sier Hurley til BBC.

Tilbudet gjelder imidlertid bare for YouTube-brukere som har full opphavsrett til filmene de legger ut. Det blir for eksempel ingen penger på deg dersom du lager en ny musikkvideo til en av dine favorittartisters sanger: Du må ha laget både lyd og bilde.

3 sekunder

For å kontrollere dette sier YouTube-gründeren at de skal bruke en egenutviklet teknologi for å identifisere beskyttet materiale.

YouTube har flere ganger kommet i krangel med film- og musikkselskaper fordi beskyttet materiale har blitt lastet opp til nettsiden. Nå prøver de altså å slippe dette problemet, ved å gi fordeler til brukere som lager alt selv.

Chad Hurley sier du skal slippe lange reklameklipp før filmen kommer. Selv om detaljene ennå ikke er klare, er reklameklipp på tre sekunder et av alternativene som er diskutert.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Illustrasjonsfoto: colourbox.com

Nå blir klimaskeptikerne hørt

Den neste store rapporten fra FNs klimapanel legger vekt på kritikernes innvendinger. Les mer

Klimadebattanter, skjerp dere!

Foto: Håkon Jacobsen Er det feil å intervjue lederen av FNs klimapanel? Selvfølgelig ikke, men kommentarene på tu.no viser at leserne ikke klarer å debattere klima på en saklig måte. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer


71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer

Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer




Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.