TANKEKRAFT: Ny teknologi lar deg styre spill ved hjelp av hjernebølger. President i Emotiv, Tan Le, demonstrerer her selskapets nye tankeleserhjelm. Foto: Emotiv

Tankeleserspillene kommer

Lenge har det vært en drøm for seriøse gamere å vandre rundt i en virtuell verden bare ved hjelp av tankekraft. Med ny teknologi er dette endelig blitt en realitet.

De amerikanske selskapene Emotiv Systems og NeuroSky har lenge samarbeidet om å utvikle tankeleserteknologi for bruk i PC-spill. Nå ser det endelig ut til at de har lykkes.

Omformer hjernebølger

Selskapene har nylig vist frem sin sensorhjelm, som skal gjøre det mulig å omforme hjernebølger til kommandoer i spill og elektroniske apparater.

– De fleste fysiske spill er egentlig også psykiske spill. Du må opprettholde et svært høyt oppmerksomhetsnivå for å oppnå suksess. Denne nye teknologien gjør leker og videospill mer virkelighetstro, sier Koo Hyong Lee, direktør for teknologi i NeuroSky til Usatoday.com.

EEG-signaler

NeuroSkys system bruker avanserte EEG-signaler for å skape såkalt "biofeedback". En EEG-hjelm brukt på et sykehus har normalt mer enn hundre elektroder og er avhengig av en ledende gelé for å fungere.

– NeuroSkys tørr-aktive sensorer trenger ingen gelé, er på størrelse med en tommelfingernegl og kan brukes i headset som kan selges for så lite som 20 dollar, sier administrerende direktør i NeuroSky Stanley Yang.

18 sensorer

Emotiv Systems har bygget videre på dette og laget spillhjelmen, som til sammen har 18 sensorer.

– Hjelmen oppfyller fantasien om telekinese, sier direktør i Emotiv, Tan Le.

Med hjelmen skal du kunne styre en spillkarakter bare ved hjelp av tankekraft, og teknologien gir også muligheter til for eksempel å bytte sang på iPoden uten å måtte grave etter den langt nede i lomma.

Sinnsstemning, ansiktsuttrykk og handlinger

Signalene fra hjelmen skal kunne brukes på tre forskjellige måter - "Affectiv", "Cognitiv" og "Expressiv". Signalene sendes trådløst til datamaskinen, og denne står for tolkingen.

– Spillere kan manipulere virtuelle objekter kun ved hjelp av tankekraft. For første gang kan fantasien av magi og overnaturlige krefter oppleves, skriver Emotiv på sine nettsider.

Wii, 360 og PS3

Det eksisterer allerede en prototyp av hjelmen, og den skal kunne kobles trådløst til både Nintendo Wii, Xbox 360 og Playstation 3. Denne er også tilgjengelig for spillutviklere, slik at det ikke er umulig at vi vil ha spill klare til hjelmen kommer på markedet en gang neste år.

Prisnivået er ikke kjent, men Randy Breen i Emotiv Systems sa til PCworld.com i forbindelse med Game Developers Conference tidligere i år at prisen fra et forbrukerståsted vil bli "veldig fornuftig."


Del på Facebook:

Slik tolkes hjernebølgene

Hjernebølgene tolkes i tre forskjellige deler; Affectiv, Cognitiv og Expressiv.

  • Affectiv - følger med på spillerens sinnsstemning, og skal gjøre det mulig for spillutviklere for eksempel å skreddersy vanskelighetsgraden etter dette.
  • Cognitiv - leser spillerens bevisste handlinger, slik at den virtuelle karakteren kan handle deretter.
  • Expressiv - tolker spillerens ansiktsuttrykk og viderefører dette til den virtuelle figuren. Om du smiler, skal systemet overføre dette til spillet før du engang rekker å legge merke til det selv. Den kunstige intelligensen skal også kunne forbedres kraftig som følge av dette.


 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Børge Lund

– Mine «groupies» er gjerne mannlige dataingeniører på 40 pluss med et hatforhold til Mac

Møt tegneren bak suksesserien Lunsj. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer

71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer


Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer

Fylkeskommunene redder hydrogenstasjonene

Foto: Håkon Jacobsen Overtar Statoils hydrogenpumper. Les mer




Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.