ADVARER: Professor Stein Østerhus advarer mot potensiell legionella-fare i nybygg. Foto: Fredrik Drevon

Advarer mot legionellafare i nybygg

Forskere advarer mot legionellafare i nybygg. Rørene er dårlig isolert og ligger for tett.

– Store bygninger har kompliserte sirkulasjonssystemer for varmtvann, og det tas lite hensyn til begroing og Legionella pneumophila (Lp) i design, sier professor Stein Østerhus, professor ved Institutt for vann- og miljøteknologi ved NTNU.

Mangler oversikt

Østerhus sier at kaldtvannssystemer ofte holder for høy temperatur på grunn av dårlig isolerte rør, lang oppholdstid og kontakt med varmtvannsrør.

Han mener at manglende prøvetaking og analyser gjør at vi ikke har oversikt over legionella i Norge.

– Forebyggende tiltak mot Lp i rørsystemer er å unngå blindsoner, lange oppholdssteder og uønsket temperatur i spennet 20 til 60 grader. Man må påse god drift og rengjøring, og velge riktige materialer. Periodevis forebyggende behandling er sjokk-klorering og sjokktemperatur. Kontinuerlig forebyggende behandling er bruk av kloraminer, stabilisert hydrogenperoksid, anodisk oksidasjon, og sølv- og kobberioner.

Tror du ikke at entreprenører og konsulenter tar høyde for Lp-fare når de planlegger rørsystemer?

– Det ser ikke slik ut. I praksis er det vanskelig å ta høyde for Lp hvis man har kompliserte systemer. Dagens vanlige praksis med periodevis sjokktemperatur- eller sjokklor-behandling fungerer dårlig i komplekse systemer. Da bør man heller forsøke kontinuerlig forebyggende behandling med mer stabile forbindelser. Vi planlegger å gjennomføre et pilotforsøk med en slik metode der det benyttes en løsning med sølv- og kobberioner levert av Apurgo AS.

Les også: Trenger kjøleanlegg i lavenergihus

Bekjemper legionella med oksidasjon

Byggtekniske løsninger

Sjefsforsker Bjørnar Eikebrokk ved Sintef Byggforsk mener Lp-forebygging må inn i planleggingsfasen for nybygg.

– Rent byggteknisk er det mye å hente når det gjelder Lp-forebygging. Lp opptrer sammen med amøber, som er en del av den innvendige biofilmen eller slimbelegget i rør. Slik biofilm trives i temperert vann. Uten biofilm og amøber – ingen Lp.

Dette innebærer at man i Lp-forebygging også må fokusere på kaldtvannsrørene.

En temperaturhevning på varmtvannet til 70 grader løser ikke problemet dersom Lp stammer fra biofilmer i kaldtvannet, som jo blandes med varmtvann i dusjkranen til "behagelige" temperaturnivåer.

– Vi må slutte å varme opp kaldtvannet. Slik minsker vi potensialet for biofilmdannelse, sier Eikebrokk.

Unna varmekabler

– I store bygg kan det ta lang tid før kaldtvann blir kaldt nok til å drikke. Varmtvann- og kaldtvannsrør bør ikke legges for nær hverandre, og man bør ikke la kaldtvannsrørene gå gjennom gulv med varmekabler eller andre varme soner. Slike tiltak trenger ikke nødvendigvis å gjøre byggene dyrere. Dagens byggeforskrifter tar lite hensyn til slike forhold og bør derfor endres.

Eikebrokk sier at Folkehelseinstituttet og Sintef Byggforsk har planer om et samarbeidsprosjekt som ser på Lp-faren i nybygg, spesielt potensialet for forbedringer via endringer i forskriftene.

– En rapport fra USA viser en nær 3-dobling av antall sykdomstilfeller de siste 10 år. Vi bør se på interne vannsystemer og rørstrekk i sykehus, ettersom det er folk med svakt immunforsvar som først og fremst må skånes for Lp, sier Eikebrokk.

Les også: – Ingen bryr seg om helseeffekten av klimatiltak

Vil fjerne frykten for passivhus

Avgasser kan gi astma

Gal tørkemetode gir fuktskader


Del på Facebook:

Legionella pneumophila

  • Legionella er en bakterieslekt. Den første arten i slekten, Legionella pneumophila, ble oppdaget i 1976 som årsak til et utbrudd av en infeksjonssykdom som fikk navnet legionærsykdom. Legionella pneumophila opptrer med 14 ulike serotyper (immunologiske grupper), og det finnes mange beslektede arter. Av disse er det flere som er årsak til sykdom.
  • Legionærsykdom forårsakes av legionellabakterier som infiserer lungene. Smittekilder er aerosoldannende innretninger, bl.a. kjøletårn, boblebad og dusjer. Det registreres årlig 20-30 sporadiske tilfeller av legionærsykdom i Norge, og vi har hatt to større utbrudd.
  • Legionærsykdom som kan gi alvorlig lungebetennelse med høy dødelighet. Beskrevet første gang under et utbrudd i 1976 ved et møte for krigsveteraner i USA. Inkubasjonstiden er 2-10 dager, vanligvis 5-6 dager. Kilder: Folkehelseinstituttet og snl.no

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Johannessen, Sara/Scanpix

Derfor har blinde problemer med å sove når det er lyst

Sjekk hvordan lys virker på kropp og sinn. Les mer

Denne leverer HD-bilder

Foto: Asus Bare litt større enn et CD-cover. Les mer

Vil ha oljefradrag for fornybarselskapene

Foto: Øyvind Lie Fornybarselskaper bør også få 78 prosent skattefradrag, mener Intpow-leder Geir Elsebutangen. Les mer


Norske datahaller får ingen kunder

Foto: Entra Ingen slår Norge på spektakulære datahallplaner. Men heller ikke Entras nye storstue blir noensinne bygget uten at en storkunde melder seg. Les mer

Togulykken på Vestfoldbanen: – Avhører fortsatt togbesetningen

Foto: Scanpix Statens havarikommisjon for transport jobber fortsatt med avhør av togbesetningen etter Flirt-ulykken forrige uke. Les mer

Milliardkontrakt for Åsgard-kompresjon

Foto: Statoil/Øyvind Hagen Technip Norge er tildelt kontrakten for marine operasjoner på Åsgard-feltet, til en verdi av 1,2 milliarder kroner. Les mer

Yme-skandalen: Ansatte og myndigheter refser sikkerhetsnivået

Foto: Maiken Ree Verneombud melder om nye kritiske feil på Yme-plattformen, men føler de ikke blir tatt på alvor. Petroleumstilsynet mener regelverket brytes, og vurderer å gripe inn. Les mer




Vis flere stillinger

Teknisk Ukeblads nyhetsbrev

Abonner på bygg/anlegg-nyheter

RSS RSS-feed for bygg/anlegg finner du her: www.tu.no/rss/bygg

Byggeprosjekter i Norge

Fikk du med deg

Nordmenn kurerer kreft med lys og kjemi

Hemmeligheten ligger i kremen som brukes sammen med lysbehandlingen.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Ny hytte for 62000 kroner

Foto: markus-zimmermann.com Prefabrikert mikrohus tilgjengelig for alle.
Les mer

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.