Godt NCC-resultat
NCC Construction Norge omsatte for 3,3 milliarder kroner og fikk et driftsresultat på 115 millioner kroner i 2009.
Av Joachim Seehusen Publisert: 09.02.2010 kl. 13:47
– Gode bygge- og anleggsprosjekter, samt reduserte kostnader bidrar til at vi får et godt resultat på tross av et utfordrende marked. I slutten av fjoråret fikk vi en rekke nye ordrer, både på bygg- og anleggssiden. Dette gjør at vi har et godt utgangspunkt for 2010, sier adm. dir. Peter Gjørup i NCC Construction.
Godt rustet
Omsetningen ble vesentlig redusert i 2009, i forhold til en usedvanlig høy omsetning i 2008 på 5,9 milliarder kroner.
– Jeg tror at også 2010 blir et krevende år. Anleggsmarkedet utvikler seg positivt, det kan bli økt boligbygging, men totalt sett forventer jeg ingen stor oppgang. NCC Construction er imidlertid godt rustet og har en bra posisjon for å vinne nye kontrakter, sier Gjørup.
Mindre sykefravær
Gjørup mener at noen sentrale utfordringer innen byggenæringen fremover vil være mindre energibruk i nye bygg og i produksjon, hevet kvalitet, samt lavere kostnader. Han påpeker at dette er sentrale elementer i NCCs strategi.
Alle NCCs virksomheter i Norge omsatte i 2009 for 4,9 milliarder kroner mot 7,2 i 2008. Med omsentingen er også antall ansatte redusert, fra 2032 til 1790.
Det svenske byggkonsernet kan også skilte med et sykefravær på 4,7 prosent i fjor, mot 5,3 prosent i 2008. Dermed går selskapet mot trenden i byggenæringen med stigende sykefravær.
1,7 milliarder
Hele NCC-konsernet omsatte for 51,8 milliarder svenske kroner, mot 57,5 i 2008 og fikk et resultat på 1,7 milliarder svenske kroner i 2009 mot 2.4 milliarder i 2008.
Detaljert informasjon om regnskapet finner du her.
Få ett års abonnement av Teknisk Ukeblad + 8 GB minnepinne for kun 1440 kr!














