I FARESONEN: En snødekt Vallhall Arena i Oslo. Foto: UMB

- Vallhall er bygget feil vei

Hyppig vind fra «feil» retning øker sjansen for at takkonstruksjoner kan kollapse på grunn av snø. Vallhall i Oslo er et skrekkeksempel, viser forskning fra UMB på Ås.

I mars 2006 gikk alarmen i Vallhall Arena i Oslo: Innvendige himlingsplater falt ned, og kun flaks hindret personskader.

På taket var 40 prosent av snømengden bygget skulle vært dimensjonert for å tåle.

I løpet av samme vinter kollapset 15 bygninger på Sørlandet og Østlandet under relativt moderate snømengder. Byggeslurv og sviktende bygningskontroll fikk skylden, og flere stortingspolitikere krevde handling gjennom strengere forskrifter i den nye plan- og bygningsloven.

Les også: Vallhall – reddet fra katastrofen

Stortinget vil sikre idrettshaller

Konstant sidevind

Men også lokale værforhold blir oversett – av så vel regelmakerne som entreprenører, konkluderes det i en prisbelønt masteroppgave fra Universitetet for Miljø- og Biovitenskap (UMB) på Ås.

Såkalt skjev snøavsetting på buetak øker sjansen for kollaps dramatisk. Og sjansen for slik skjevlast påvirkes i stor grad av lokale forhold – som vind, mener Joakim Flathaug Ramberg, som står bak oppgaven.

– Ensidig last kan unngås på buehaller om hallene orienteres slik at hyppigste vindretning treffer gavlveggen istedenfor langsidene av bygget. Vallhall Arena er plassert slik at den verst tenkelige snøavsettingen skjer, sier Ramberg til Teknisk Ukeblad.

Les også: Bygningsfadese i idrettshall

Bygde mini-Vallhall

Ved hjelp av datasimulering og fysiske skalamodeller har han fordypet seg spesielt i eksempelet Vallhall for å finne ut hvor avgjørende vindretningen er for snøbelastningen på store buetakhaller. Men resultatene gjelder for flere bygg.

Vind tillegges generelt for lite vekt i regelverket til Norsk Standard, nærmere bestemt i den såkalte «formfaktoren», mener han. Formfaktoren for det enkelte taket multipliseres med karakteristisk snølast på bakken, som varierer fra kommune til kommune.

Hvis formfaktoren på taket har verdien 2, skal eksempelvis snølasten på taket være dobbelt så stor som på bakken.

– Bør ha strengere regler

– Snøfonnen vokser mot et likevektsprofil – raskere i starten enn mot slutten. Veksten på taket avtar med tid, mens voksehastigheten til snøen på bakken holdes lik. Derfor bør formfaktoren avta med økende marklast, sier Ramberg.

Han mener det bør innføres krav om vindutredning før bygging av større bygg. I dag tar ikke Norsk Standard tilstrekkelig hensyn til dette, hevder han.

– Det ville kunne redusere snølasten og gi tryggere bygninger, sier Ramberg.

Les også: Gjeninnfører bygningskontrollen

– Godt arbeid

Øystein Løset i Rådgivende Ingeniørers Forening (RIF) er bare delvis enig i kritikken av Norsk Standard og formfaktoren i denne sammenhengen.

– Reglene inneholder også en viss vurdering av lokale klimatiske forhold, som forventet snømengde i hver kommune. Men dette virker å være godt arbeid, og kan være med på å berike Norsk Standard, sier Løset, som har forsket på byggteknikk og snølast i over ti år.

– Det er jo en kjent sak at mange idrettshaller i Norge ikke tåler gjeldende forskrifter, legger han til.

Det var også konklusjonen da Løset og RIF undersøkte de 15 sammenraste bygningene fra vinteren 2006. RIF mente den gang at de fleste av bygningene ikke var dimensjonert og bygget for å tåle de snømengdene regelverket krever.

Innskjerping på 80-tallet

De mest utrygge hallene ble bygd før 1980, da forskriftene til bæreevne for snølast var vesentlig mindre strenge enn i dag. Forskriftene ble skjerpet ytterligere i 1990 og 2001, opplyser Løset.

– Det finnes sannsynligvis en rekke buetak i Norge i dag som slett ikke oppfyller gjeldende krav. Når det videre kommer til skjevlast, kan ytterligere forskning på vind ha stor betydning. Her kan sikkert også Norsk Standard forbedres, sier han.

Måking av tak bør eksempelvis skje med stor varsomhet for å unngå skjevfordeling.

– I så måte finnes det eksempler på både uansvarlige og ansvarlige halleiere i Norge. I den siste kategorien regner jeg eierne av Sørlandshallen og Vigørhallen, som ikke tar noen sjanser, men stenger hallene ved store snømengder, sier Løset.


Del på Facebook:

Les også:

Flere bilder:

Klikk på bildene for større versjon
 

10 takkollapser vinteren 2006

6. februar: Lagerhall, Rudshøga. På taket var 43 prosent av snømengden bygget skulle tåle.

9. februar: Butikklokale, Hunndalen. Endesøylen bulte ut, nestenulykke. Snømengde: 31 prosent av hva bygget skulle tåle.

9. februar: Ridehall, Lier. Takbjelker falt ned, og søyler ble skjøvet utover. Snømengde: 20 prosent av hva bygget skulle tåle.

10. februar: Lagerhall, Lena. Duken på taket sviktet, snø inn i hallen. Snømengde: 40 prosent av hva bygget skulle tåle.

16. februar: Fjøs, Skien. Taket kollapset. Snømengde: 38 prosent av hva bygget skulle tåle.

16. februar: Lagerbygg, Moss. Taket kollapset. Snømengde: 72 prosent av hva bygget skulle tåle.

24. februar: Takutbygg Holmensenteret. Utbygget falt ned. Snømengde: 36 prosent av hva bygget skulle tåle.

28. februar: Industribygg, Larvik. Taket raste sammen. Snømengde: 72 prosent av hva bygget skulle tåle.

26. mars: Valhall Arena, Oslo. Innvendige himlingsplater falt ned. Snømengde: 40 prosent av hva bygget skulle tåle.

30. mars: Shell-stasjon, Bamble. Frittstående tak på en søylerekke veltet og falt ned. Snømengde: 50 prosent av hva bygget skulle tåle.


 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Børge Lund

– Mine «groupies» er gjerne mannlige dataingeniører på 40 pluss med et hatforhold til Mac

Møt tegneren bak suksesserien Lunsj. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer

71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer


Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer

Fylkeskommunene redder hydrogenstasjonene

Foto: Håkon Jacobsen Overtar Statoils hydrogenpumper. Les mer




Abonner på bygg/anlegg-nyheter

RSS RSS-feed for bygg/anlegg finner du her: www.tu.no/rss/bygg

Byggeprosjekter i Norge

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.