HÅPER FORTSATT: NAL mener Holmenkollen Fyrs viktigste kvaliteter kan realiseres selv med et lavere budsjett. Lyskasterne som foreslås plassert på toppen av tilløpskonstruksjonen er en av disse kvalitetene. Foto: Julien de Smedt Architects

- Holmenkollen Fyr må realiseres

- Det er komplett skandaløst hvis de ikke bruker vinneren av arkitektkonkurransen, mener NAL. Ingeniøren bak vinnerkonseptet håper fortsatt på realisering.

I september ble Julien de Smedt Architects i København kåret til vinner av den åpne, internasjonale arkitektkonkurransen for Nye Holmenkollen.

Vinnerbidraget, "Nye Holmenkollen Fyr - Extending Traditions", er laget av Julien de Smedt Architects, med diplomingeniør Florian Kosche som veiledende ingeniør.

Liten del av helheten

- Holmenkollen Fyr har blitt synonymt med hele Holmenkollutbyggingen, selv om det i realiteten er snakk om en utbygging som også omhandler skianlegg, infrastruktur og mye mer. Prosjektet Holmenkollen Fyr dreier seg om øvre del av overrennet og tårnkonstruksjonen, da er det ikke riktig å gi denne delen skylden for at utbyggingen av hele anlegget blir dyr, sier Kosche til TU.no.

Han sier at prisen på Fyret i seg selv bare vil utgjøre en liten del av den totale kostnadsrammen på 900 millioner.

- Ovarennet må kunne realiseres, mener Kosche.

Kommunen har sikret seg

Vinneren av arkitektkonkurransen forstår ikke at kommunen vil kunne spare penger på å rehabilitere en så gammel bakke som Holmenkollen.

- Det må ligge risiko i konstruksjonen på grunn av dens alder, så tilstanden må vurderes nøye, sier han.

- Hva synes du om at Oslo kommune utlyser en åpen internasjonal arkitektkonkurranse, for så å ikke ta hensyn til vinnerutkastet?

- Det er ikke en god måte å gjøre det på, men rettslig har kommunen sikret seg. I konkurranseutlysningen sto det at vinneren skulle være et veiledende konsept, så kommunen forplikter seg ikke til å bygge den, sier Kosche.

Sparer ingenting

Per Rygh i Norske arkitekters landsforbund (NAL) formulerer seg sterkere:

- Det ville være komplett skandaløst hvis de ikke bruker vinneren av arkitektkonkurransen, sier han.

Rygh mener det ikke er en krone å spare på en annen løsning, og tror og håper at kommunen ser det:

- De blir uansett nødt til å rive den gamle bakken, og da er det ingenting som tilsier at det ikke er fornuftig å bruke danskenes ovarenn. Det er lett å bruke deres løsning fra kulen og opp, sier han.

Full NAL-støtte

NAL har sendt et skarpt brev til byrådet hvor de gir sin fulle støtte til Julien de Smedt Architects' Holmenkollen Fyr.

Her påpeker de at "vinnerutkastets viktigste kvaliteter utmerket godt kan kombineres med en billigere bakke", og anmoder byrådet om å "vise respekt for utfallet av en åpen, internasjonal arkitektkonkurranse med enorm ressursinnsats".

- Det er klart det er kjedelig hvis et vinnerforslag jeg har brukt betydelige ressurser på ikke blir noe av, sier Florian Kosche.

Fortsatt spennende

Selv om bystyret har tatt sin avgjørelse, er det fortsatt opp til byrådet å ta arkitekturvalget.

- Arkitektvalget avgjøres ikke i bystyret, men overlates til byrådet. De har føringer på å bruke vinneren av arkitektkonkurransen dersom det er mulig, men det spørs veldig på pris, sa sekretær Arne Berge i samferdsels- og miljøkomiteen i Oslo kommune til TU.no i går.


Del på Facebook:

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Slik overvåkes vi

Den mest avanserte programvaren kan varsle når akkurat du dukker opp på et bestemt sted. Les mer

Mot nytt rekordår for varmepumper

Foto: Leif Haaland Luft-til-luft-pumper er aller hottest. Les mer

TEST: Objektiv til iPhone 4 og 4S

Foto: Håkon Jacobsen Denne lille dingsen gjør din iPhone til et mye bedre kamera. Les mer


Forlenger levetiden på undervannsbrønner

Foto: Marit Hommedal Statoil har byttet ut kontrollsystemene på undervannsbrønnene i feltene Vigdis og Tordis. Det sikrer drift fram til 2030. Les mer

Tredoblet effekt og lavere forbruk

Foto: Ford Jo da, énlitersmotorene fra Ford har gjort framskritt på 35 år. Les mer

Superjumbo skal undersøkes for sprekker

Foto: Qantas Alle A380-fly skal sjekkes etter vingesprekk hos Qantas. Les mer

Ny passiv osloskole

Foto: Veidekke Entreprenør Bjørnsletta skole skal bygges etter passivhusstandard. Les mer




Abonner på bygg/anlegg-nyheter

RSS RSS-feed for bygg/anlegg finner du her: www.tu.no/rss/bygg

Byggeprosjekter i Norge

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.