PCB-ALARM: Holmenkollen sto klar til OL i 1952, da PCB var vanlig i mørtel. En omfattende miljøsanering kreves før man vet med sikkerhet om betongen kan brukes på nytt. Foto: Mona Strande

Holmenkollen kan være miljøbombe

Prosjektledelsen for Holmenkollen vil gjenvinne den gamle bakken, men fagekspertene er kritiske. De frykter at Holmenkollen kan være full av miljøgifter.

Både Skiforeningen og Oslo kommune håper å kunne gjenvinne store deler av Holmenkollbakken etter den er revet neste år. De mener det er en smal sak å skille betong fra armering på stedet, for deretter å bruke en knusemaskin på betongen.

Hvor betongen skal brukes, er imidlertid ikke bestemt. Som fyllmasse, nytt tribuneområde eller i selve den nye bakken er blant alternativene de skisserer.

– Kan ikke gamble

Eksperter på gjenvinning av knust betong, såkalt resirkulert tilslag, er imidlertid kritiske til at det overhodet vurderes å bruke den gamle betongen i ny betong.

– Jeg har til gode å høre at noen har brukt knust betong som tilslag i ny betong. Det tror jeg hører til i forskningsverdenen. Ser du på holmenkollkonstruksjonen i dag, kan ingen med hånda på hjertet si at de vil gamble på sikkerheten ved å bruke noe med mindre bæreevne enn vanlig betong. Her vil man ha et sikkert bygg og en solid konstruksjon som skal stå lenge, sier teknisk sjef i Veidekke Gjenvinning, Fredrik Gaustad.

Strenge miljøkrav

Christine Hauck er doktoringeniør og leder av betonggruppa i Veidekkes teknikkavdeling. Hun sier miljøkravene er så strenge at resirkulert tilslag nesten aldri brukes i bygg i Norge. Hun kjenner til ett eneste tilfelle hvor Veidekke har brukt betong i betong, og det var innendørs.

– Miljøkravene gjør det vanskelig å få brukt resirkulert betong i utendørskonstruksjoner fordi slik betong ikke kan stå i et utsatt miljø. I tillegg er det strenge krav til for eksempel kloridinnhold, og i en så gammel konstruksjon som Holmenkollen vet du ikke hvor mye salt som er trengt inn i den gamle betongen, sier hun.

Hun understreker at det må gjennomføres en grundig miljøsanering før det tas en avgjørelse om hva som skal gjøres med gamle Holmenkollen, og får støtte fra prosjektlederen for Gjenbruksprosjektet i Vegdirektoratets teknologiavdeling, Gordana Petkovic.

Mulig PCB-fare

– Skal den resirkulerte betongen brukes som tilslag til ny betong, er det viktig å sjekke sulfat- og kloridinnhold, og de må uansett undersøke om mørtler og maling inneholder PCB. Spesielt ille miljømessig er det nok på områder hvor det ble gjennomført renovering og reparasjoner i årene etter bakken ble bygd, sier Petkovic.

Fredrik Gaustad mener det er best å ta ned bakken i hele blokker for å unngå at PCB spres utover hele åsen.

– Dersom det er PCB i konstruksjonen, må man undersøke omfanget nøye. Worst case er at hele bakken må behandles som farlig avfall, sier han.

Oslo kommunes prosjektleder, Steinar Helgesen, sier de skal undersøke alle slike aspekter før en avgjørelse tas.

Bra til veibygging

Hauck, Petkovic og Gaustad mener det er mest hensiktsmessig å bruke den gamle betongen i veibygging eller som fyllmasse.

– De kan knuse Holmenkollen med en knusemaskin på stedet og fjerne alt farlig avfall. Materialet er ypperlig til all infrastrukturen som trengs rundt anlegget. I veier og gangveier er det et veldig godt materiale, sier Gordana Petkovic.

– Det er det som er mest realistisk. Det er bevist at knust betong har gode egenskaper ved slik bruk. I tillegg slipper de mye massetransport på den måten, sier Fredrik Gaustad.


Del på Facebook:

Veien videre:

Dette er byggeprosessen, trinn for trinn:

  • Prosjekteringen av ny Holmenkollbakke starter tidlig i 2008.
  • I mars 2008 arrangeres det siste skirennet i gamle Holmenkollen.
  • I løpet av våren starter demonteringen av den gamle bakken.
  • Høsten 2008 starter oppbyggingen av en ny bakke.
  • Den nye Midstubakken skal stå ferdig i desember 2008, og skal dermed vikariere for Holmenkollen i 2009.
  • Prisanslaget på 580 millioner for nytt skianlegg sprekker, og budsjettet må økes med et tresifret millionbeløp grunnet høyere byggekostnader, flere idrettsmessige anleggskrav og at hoppbakken i seg selv blir dyrere enn forutsatt.
  • 6. november skal byrådet avgi tilleggsinnstilling til budsjettet om Holmenkollen.

 
Bestill abonnement Ett års abonnement av Teknisk Ukeblad kun 1590 kr! Bestill nå eller SMS kodeord TU til 2007

Foto: Børge Lund

– Mine «groupies» er gjerne mannlige dataingeniører på 40 pluss med et hatforhold til Mac

Møt tegneren bak suksesserien Lunsj. Les mer

Utenlandske ingeniører redder industriveksten

Foto: Anders J. Steensen Det er flaut at vi ikke klarer å utdanne nok sivilingeniører selv, mener Norsk Industri. Les mer

71 år og like kald

Foto: Electrolux Ikke mange maskiner har gått like kontinuerlig i tiår etter tiår. Les mer


Denne blir ladbar neste år

Foto: Mitsubishi Tredje generasjon Mitsubishi Outlander kommer som ladbar hybrid. Les mer

Yme-plattformen kan være ubrukelig

Foto: Maiken Ree En konstruksjonsfeil kan gjøre Yme-plattformen ubrukelig i Nordsjøen. 12 milliarder kroner kan være tapt. Les mer

– Byggenæringen må tilpasse seg et klima i endring

Foto: Fredrik Drevon Navarsete markerer seg som bygningsminister med grønne ambisjoner. Les mer

Fylkeskommunene redder hydrogenstasjonene

Foto: Håkon Jacobsen Overtar Statoils hydrogenpumper. Les mer




Abonner på bygg/anlegg-nyheter

RSS RSS-feed for bygg/anlegg finner du her: www.tu.no/rss/bygg

Byggeprosjekter i Norge

Søk i skattelistene

Skriv fornavn og etternavn:

Fikk du med deg

Bygget studentbolig på 8,8 m2

Foto: Jan Nordén Her er Sveriges minste studentbolig.
Les mer

Her tjente ingeniørene mest

Foto: Dag Yngve Dahle NITOs lønnsstatistikk er her.
Les mer

Slik kan Costa Concordia berges

Foto: Illustrasjon: Lina Merit Jacobsen Bergingen kan bli en svært kostbar og tidkrevende jobb.
Donald-metoden kan brukes

Her er kameraet barna ikke ødelegger

Foto: Stein Jarle Olsen Nikons nye kamera er vanntett og tåler fall.
Les mer

Denne norske dingsen får Airbus til å sikle

Foto: Dolphitech Norskutviklet ultralydkamera kan bli standardutstyr om bord på fly og på flyplasser rundt om i verden.
Les mer

Underholdning

Annonsebilag til Teknisk Ukeblad

Teknisk Ukeblad - Redaktørseil© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS
Ansv. redaktør: Tormod Haugstad
Annonsere: Informasjon og priser
Telefon/faks: 23 19 93 00/23 19 93 01
E-post redaksjonen: Nett - papir/blad
Besøksadresse: Sørkedalsveien 10 C, Majorstuen, Oslo, Norge
Postadresse: PB 5844 Majorstuen, N-0308 Oslo
Faktura-adresse: Teknisk Ukeblad Media, v/Kvestor Pro AS,
Brugata 2b, N-2500 Tynset
© 1995-2012 Teknisk Ukeblad Media AS - www.tu.no
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.